Hlavní obsah

Prodejci nemají jinou možnost. Musí zdražit počítače, tvrdí analytici

11. 5. 2015, 20:52

Výrobci počítačů letos zvýší ceny v Evropě a Japonsku až o deset procent. Budou tak vyrovnávat dopad znehodnocení většiny měn. Uvedla to analytická firma Gartner.

Článek

"V současné době pozorujeme, jak se prudké zhodnocování dolaru vůči ostatním měnám promítá to výsledků a výnosů řady společností. Dodavatelé PC na Japonském a Evropském trhu, kde lokální měny oslabily od počátku roku 2015 až o 20 procent, nebudou mít jinou možnost, než zvednout ceny, aby zůstali ziskoví," uvedl vedoucí výzkumu Gartneru Ranjit Atwal.

Podle odhadů Gartneru výdaje na zařízení v západní Evropě vyjádřené v dolarech letos vzrostou na 116 miliard. Toto zvýšení již reflektuje očekávaný růst cen v lokálních měnách.

"Výrobci zařízení částečně dopad klesajících dolarových výnosů vykompenzují jednociferným procentuálním poklesem cen komponent v průběhu roku 2015. Zároveň budou nabízet PC s menším počtem funkcí, aby udrželi ceny co nejníže," dodal Atwal. Na vyspělých trzích se prodeje PC odvíjejí do značné míry od cen a Gartner proto očekává, že 30 procent zákazníků bude i v roce 2016 volit levnější modely.

Podraží i levné počítače

Společnost Microsoft však již dříve varovala, že výrazně podražit by měly i levné počítače. Týká se to především strojů, které jsou vybaveny speciální zvýhodněnou verzí operačního systému Windows 8.1 with Bing.

Podle zástupců amerického softwarového gigantu v současnosti dochází k doprodeji levných zařízení se systémem Windows 8.1 with Bing. Ten je přitom nainstalován na desítkách různých modelů s cenovkou pod deset tisíc korun.

Poté, co budou skladové zásoby počítačů, notebooků a tabletů se zvýhodněnou cenou rozebrány, dá se podle zástupců Microsoftu očekávat skokový nárůst cen až o 40 procent. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků