Hlavní obsah
Ilustrační foto

Pro hackery jsou nemocnice snadná kořist, píší v USA a připomínají útoky na české cíle

Hackeři vnímají nemocnice jako snadnou kořist, napsal v neděli americký server The Hill, který v této souvislosti připomněl útoky na nemocnice v České republice, Spojených státech a Británii. Experti varují, že podobných útoků bude přibývat. Vyděračské útoky, při kterých hackeři zamknou síť a žádají platbu za opětovné zpřístupnění systému, představují pro nemocnice rostoucí hrozbu od ledna, napsal portál.

Ilustrační foto
Pro hackery jsou nemocnice snadná kořist, píší v USA a připomínají útoky na české cíle

Zatímco nemocnice v době koronavirové pandemie čelí nárůstu počtu pacientů a kritickému nedostatku vybavení, jsou zároveň stále častějším terčem hackerů. Riziko dalších útoků neuniklo pozornosti zákonodárců, kteří se zabývají tajnými službami. Kombinace epidemie a vyděračských útoků podle nich představuje "dokonalou bouři".

"Před propuknutím této zdravotní krize jsem se politicky zaměřoval hlavně na stav kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví, v němž často nacházíme důležité nemocniční systémy špatně vybavené vůči vyděračským incidentům a nabourávání do dat," řekl serveru místopředseda výboru pro tajné služby amerického Senátu Mark Warner. Onemocnění covid-19 podle něj situaci jen zhoršilo.

Vůči hrozbě kyberútoků není odolná žádná země. Mezinárodní policejní organizace Interpol minulý měsíc adresovala svým 194 členským státům příslušné varování. Oddělení Interpolu pro boj s kybernetickým zločinem v tiskové zprávě uvedlo, že zaznamenalo "výrazný nárůst počtu pokusů o vyděračské útoky proti klíčovým organizacím a infrastruktuře zapojeným do reakce na virus".

"Kyberzločinci využívají vyděračský software, aby brali nemocnice a lékařské služby za digitální rukojmí tím, že jim brání v přístupu k životně důležitým složkám a systémům, dokud není zaplaceno výkupné," cituje portál ze sdělení Interpolu.

Některé z obětí tohoto druhu zločinu byly zaznamenány minulý měsíc. Objevily se například zprávy, že veřejné zdravotnické zařízení v americkém státě Illinois muselo zaplatit hackerům tučné výkupné. Celkové náklady na obnovení přístupu k datům činily 350 000 dolarů (8,8 milionu Kč).

V České republice se minulý měsíc stala terčem útoku nemocnice poskytující i testování na koronavirus, připomíná americký server. Cituje i varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v pátek varoval před vysokou pravděpodobností dalších pokusů o hackerské útoky.

V březnu se stala terčem útoku Fakultní nemocnice Brno a pak následovaly další pokusy o kybernetické útoky na české nemocnice.

Experti podle serveru The Hill poukázali i na útoky v Británii a dalších částech Evropy. Zakladatel kybernetické společnosti C5 Capital André Pienaar tento měsíc časopisu Forbes řekl, že jeho firma odhalila spojitost mezi vyděračskými útoky na zdravotnická zařízení v Británii a v Evropě se zločineckou organizací, která využívá vyděračský software Maze. Pienaarova firma spolupracuje s dalšími podobnými podniky na poskytování bezplatné pomoci evropským nemocnicím, které se staly terčem pokusu o hackerský útok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků