Hlavní obsah
Internetová encyklopedie Wikipedia Foto: repro wikipedia.cz

Před patnácti lety byla spuštěna česká verze Wikipedie

Před patnácti lety, 3. května 2002, byla spuštěna česká verze internetové encyklopedie s otevřeným obsahem Wikipedia. Její původ je ve Spojených státech, kde byla založena v roce 2001. Princip encyklopedie spočívá v tom, že její uživatelé sami píší a editují texty jednotlivých článků.

Internetová encyklopedie Wikipedia Foto: repro wikipedia.cz
Před patnácti lety byla spuštěna česká verze Wikipedie

Světová nadace Wikimedia vybírá finanční prostředky na provoz encyklopedie pomocí sbírky a pak je přerozděluje národním pobočkám. O největší internetovou encyklopedii v češtině se stará nezisková organizace Wikimedia ČR.

V roce 2016 měla světová Wikipedie přes 37 miliónů článků ve 290 jazycích. Česká verze v současné době obsahuje téměř 379 000 článků.

Denně v Česku přibývá asi osmdesát nových hesel.

Roboti se na internetu nemohou dohodnout

Značnou část internetové encyklopedie Wikipedia vytvářejí roboti. Slovem „bot“ se označuje program, který místo člověka provádí předem určené automatizované úkony.

V internetové encyklopedii třeba opravuje překlepy, vytváří odkazy na další hesla nebo odstraňuje útoky encyklopedických „vandalů“, kteří mohou záměrně mazat nebo poškozovat texty.

Wikipedii totiž může přepisovat každý a stejně tak může kdokoliv naprogramovat svého internetového robota. Ten sice prochází schvalováním jakousi encyklopedickou komisí, vědci z Oxfordu však zjistili, že řada těchto botů následně působí proti sobě. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků