Hlavní obsah

Nové Mapy.cz: Evropou a Českem z ptačího pohledu

Největší český portál Seznam spustil v polovině března novou verzi služby Mapy.cz. Internetová aplikace obsahuje kromě klasických map České republiky a potažmo i celé Evropy také jejich letecké a družicové snímky. Česko si pak můžete prohlédnout z ptačí perspektivy do nejmenších detailů, kdy jsou v maximálním přiblížení snadno rozeznatelné střechy jednotlivých budov.

Nové Mapy.cz: Evropou a Českem z ptačího pohledu

Mapy.cz používají pro zobrazování vlastních map či leteckých snímků webové technologie "AJAX" (Asynchronous JavaScript and XML). Zjednodušeně můžeme říci, že AJAX slouží k vytváření interaktivních aplikací, díky nimž je možno měnit obsah webové stránky bez toho, aby se musela opětovně načítat.

Právě této skutečnosti často využívají digitální mapy - návštěvník takovéto služby "chytí" myší část stránky a posune si ji, kam potřebuje. Pohyb virtuální krajinou je tak velice intuitivní a rychlý. Vynikající dojem z aplikace Mapy.cz podtrhuje také okamžitá dostupnost leteckých snímků celé republiky, které podporují funkci zoom. Není problémem přiblížit si "pohled" až na samotnou střechu Pražského hradu a kochat se virtuálním výhledem - jen sníh na jeho nádvoří nehledejte, až tak aktuální mapy Seznamu zase nejsou. Nedohledáme se na nich ani domku z minulého léta.

Pokud totiž rýpneme do technologického pozadí služby trochu hlouběji, zjistíme, že letecké snímky použité pro Mapy.cz jsou dva roky staré. Dodejme, že rozlišení těchto fotografií sahá od 16 metrů na pixel až po vynikajících 0,5 m/px. Seznam si jich od firmy Geodis Brno, která je vytvořila, nechal pro spuštění služby Mapy.cz poslat kolem 100GB. Do budoucna plánuje firma letecké snímky postupně aktualizovat a rozšiřovat jejich databázi. O bezproblémový provoz celé aplikace se stará 23 serverů. Finanční náklady spojené se spuštěním Mapy.cz pak odhaduje šéf Seznamu Ivo Lukačovič na "několik desítek miliónů korun". Podle něj jde o vůbec největší loňskou firemní investici.

Dočkali jsme se i Evropy

V režimu největšího oddálení území ČR čeká na uživatele jisté překvapení - rázem totiž nahlíží na mapu celé Evropy. Kontinent lze pozorovat nejen přes základní rozhraní (obdoba klasického autoatlasu), ale také přes satelitní snímky - jejich úroveň zoomu však není tak dobrá jako je tomu v případě České republiky.

Lokality za hranicemi Česka většinou místo záběrů na střechy stavení nabízejí pouze omluvné sdělení, že daný region není pro takový level podrobnosti naskenován. I přes tento fakt se však jedná o velmi zajímavý počin, díky němuž můžete nad mapou Evropy strávit hezkých pár desítek minut.

Plánovač tras a dopravní informace

K ovládání aplikace Mapy.cz slouží jednoduché webové rozhraní, které je umístěno v pravém horním rohu této služby. Nalezneme zde jak prvky pro posun mapy do všech čtyř světových směrů, tak pro její přiblížení / oddálení, pro stanovení GPS souřadnice libovolného bodu, nechybí ani ikona pro přibližné určení vzdálenosti dvou míst.

Inovaci neunikl ani Plánovač tras, který se, alespoň co se České republiky týče, stal poměrně silným nástrojem. Lze jej totiž použít k nalezení nejrychlejší či nejkratší cesty, ale také při volbě trasy zohlednit placené a neplacené dálniční úseky a s pomocí Plánovače se jim vyhnout. S nalezením vhodné trasy souvisí i sousední položka "Dopravní informace", která informuje o silničních uzavírkách a omezeních. Seznam však tato fakta při plánování vlastní cesty automaticky nezohledňuje.

Homepage Seznamu dozná velkých změn

Příští měsíc spustí Seznam také inovovanou homepage (betaverzi služby naleznete zde). Hlavní stránku Seznamu si bude možné přizpůsobit, přidat vlastní zpravodajské zdroje například pomocí RSS. Změní se rovněž barva webu - z červené na modrou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků