Hlavní obsah
Helena Vondráčková se svým německým manažerem a textařem Filipem Albrechtem. Foto: archiv Filip Albrecht

Nokia nabídne službu, která změní mobil na vysílačku

Finský výrobce mobilních telefonů a sítí Nokia chce ve druhém čtvrtletí letošního roku začít komerčně nabízet službu pro využití mobilních telefonů jako vysílačky. Ve stejné době chce firma nabídnout i první telefon, který bude funkcí pod názvem Push to Talk (Zmáčkni a mluv) vybaven, uvedla Nokia v tiskové zprávě v rámci veletrhu CeBIT v Německu.

Helena Vondráčková se svým německým manažerem a textařem Filipem Albrechtem. Foto: archiv Filip Albrecht
Nokia nabídne službu, která změní mobil na vysílačku

Nová služba umožňuje vytvořit si ve svém mobilním telefonu skupinu uživatelů, kteří pak spolu mohou komunikovat zmáčknutím jednoho tlačítka, podobně jako u vysílačky. Služba umožňuje komunikaci i více osob najednou a díky využití datového přenosu GPRS je levnější než klasický hovor.

O zavedení uvažují i čeští mobilní operátoři

O funkci Push to Talk je mezi operátory velký zájem. Nokia nyní podle svého vyjádření testuje její spuštění ve 30 sítích a uzavřela již tři komerční zakázky. První přístroj, Nokia 5140 by se měl objevit ve druhém čtvrtletí, další budou následovat v druhé polovině roku a od příštího roku bude funkcí vybavena většina telefonů. O zavedení služby uvažují i mobilní operátoři v Česku.

Službu připravuje i Siemens, Motorola a Ericsson

Vývojem přístrojů i infrastruktury se zabývá i konkurenční Siemens, který chce rovněž do poloviny roku představit ucelenou produktovou řadu a infrastrukturu a spustit zkušební provoz s prvními operátory. Službu připravují i společnosti Motorola a Ericsson.

Sítě Push to Talk by zatím měly fungovat na základě prozatímních protokolů, které umožní využívat infrastrukturu jednoho výrobce i ostatním dodavatelům telefonů. Na standardech služby by se měli výrobci dohodnout na konci letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků