Hlavní obsah
Logo internetové encyklopedie Wikipedia Foto: Novinky

Největší internetovou encyklopedii Wikipedii ohrožuje výrazný úbytek autorů

S výrazným úbytkem autorů a editorů, kteří vytvářejí a hlídají obsah, se v poslední době potýká největší internetová encyklopedie na světě Wikipedia. Podle deníku The Wall Street Journal ji opouštějí desetitisíce přispěvatelů. Tato webová stránka je přitom pátou nejpopulárnější na světě a měsíčně ji navštíví přes 325 miliónů lidí.

Logo internetové encyklopedie Wikipedia Foto: Novinky
Největší internetovou encyklopedii Wikipedii ohrožuje výrazný úbytek autorů

"Pokles počtu dobrovolníků, již odcházejí z projektu, který se označuje za 'svobodnou encyklopedii, kterou může editovat každý', je rychlejší než nárůst," uvedl americký list. Podle španělského výzkumníka Felipeho Ortegy přišla Wikipedia jen v prvních třech měsících letošního roku o 49 tisíc přispěvovatelů, zatímco o rok dříve ve stejném období úbytek činil jen 4900 editorů.

Wikipedia, která před osmi lety zahájila svůj provoz s tím, že poskytne každému přístup k "sumě lidského vědění", tak podle deníku čelí pochybám, zda bude nadále schopná rozšiřovat svůj záběr a přesnost. Chyby, ale i záměrné manipulace již přitom v minulosti několikrát podkopaly její důvěryhodnost. Encyklopedie je přesto stále velmi populární. Od minulého do letošního září počet jejích návštěvníků podle výzkumné firmy comScore vzrostl o pětinu.

Podle listu si nicméně problém s poklesem uvědomují i šéfové nadace Wikimedia Foundation, která projekt spravuje a financuje. Zároveň ale věří, že jej budou moci vytvářet i s menším počtem účastníků. "Potřebujeme mít dost lidí na to, aby se udělalo vše potřebné. Účelem projektu ale není účast," podotkla výkonná ředitelka nadace Sue Gardnerová.

Přispěvatele prý odrazují nová pravidla Wikipedie

Přispěvovatelé Wikipedie podle deníku mezitím diskutují o příčinách poklesu jejich počtu. Jedna je prý nasnadě - mnoho hesel již prostě bylo zpracováno. Přispěvovatele podle nich také odrazují pravidla, která Wikipedia zavedla v poslední době a která mají převážně zabránit manipulacím s jejími hesly. Zejména ta kontroverzní se často stávají obětí soupeřících názorových skupin, které se do hesla snaží promítnout své vidění světa.

I tyto souboje přitom mohou řadu uživatelů odradit. "Z Wikipedie se stalo nepřátelštější prostředí. Mnoho lidí vyčerpá, když musejí o obsahu určitých článků stále znovu debatovat," podotkl Ortega, který působí na Univerzitě krále Juana Carlose v Madridu.

Podle zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese nicméně stále není jasné, jaký je "správný" počet přispěvovatelů Wikipedie. Pokud si prý lidé myslí, že internetová encyklopedie, která má jen v anglické verzi přes tři milióny článků, je hotová, je to důležité. Pokud je ale důvodem poklesu uživatelů nepřátelský postoj komunity, jež ji vytváří, vůči nováčkům, lze to napravit, podotkl Wales, který se v současnosti snaží především zvýšit přesnost článků na Wikipedii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků