Hlavní obsah
Podceňovat hesla se na internetu nemusí vyplatit. Foto: Archiv, Právo

Na černém trhu jsou k mání stovky miliónů ukradených hesel

Bezpečnostní experti odhalili na černém trhu databázi s 360 milióny ukradených hesel. O jejich původu zatím není nic známo, jisté tak není, zda se jedná o přístupové údaje nějakých velkých firem nebo internetových služeb. Odborníci se ale obávají, že obrovská databáze může otevřít dveře k bankovním účtům, podnikovým sítím, bezpečnostním systémům nebo zdravotním záznamům.

Podceňovat hesla se na internetu nemusí vyplatit. Foto: Archiv, Právo
Na černém trhu jsou k mání stovky miliónů ukradených hesel

Bostonská firma Hold Security objevila databázi během uplynulých tří týdnů. Objem ukradených dat podle jejích představitelů nemá obdoby. "Množství bere dech," prohlásil majitel firmy Alex Holden, který loni objevil krádež miliónů citlivých dat z databází firmy Adobe Systems.

Nový nález musí být podle Holdena výsledkem série několika hackerských útoků. Společnosti, jejichž systémy útočníci napadli, nemusejí o krádeži nic vědět. Součástí nalezených dat jsou například hesla ze systémů společností AOL, Google, Yahoo nebo Microsoft. Celkem bylo podle Holdena napadeno asi 500 velkých firem.

Podceňovat hesla se na internetu nemusí vyplatit. Zpravidla jsou totiž první linií účinné ochrany před odcizením citlivých osobních dat, například pro on-line bankovnictví nebo platby na internetu. S rozšířením notebooků, tabletů a chytrých telefonů navíc lidé provádějí peněžní transakce on-line stále častěji.

S podobnými daty mohou internetoví zločinci způsobit podle odborníků větší škody než s ukradenými PIN kódy platebních karet, protože mnoho lidí běžně užívá stejné heslo k různým účtům. "Mohou proniknout přímo do účtu a způsobit škody, které banka nenahradí," řekla agentuře Reuters Heather Bearfieldová z účetní firmy Marcum.

Kromě 360 miliónů ukradených hesel je podle firmy Hold Security na internetu k mání i 1,25 miliardy e-mailových adres, které skupují firmy rozesílající nevyžádanou poštu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků