Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters

LTE internet už může přijímat 98 procent české populace

Pokrytí Česka rychlými mobilními sítěmi LTE se loni zvýšilo na 98 procent populace, což je o čtyři procentní body více než v roce 2015. Uvedl to člen rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřej Malý.

Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters
LTE internet už může přijímat 98 procent české populace

I přes vysoké pokrytí má podle Malého Česko třetí nejnižší spotřebu dat v EU. Nižší spotřebu má pouze Řecko a Belgie. Důvodem jsou podle Malého vysoké ceny a omezení prostřednictvím datových limitů u operátorů.

S tím ale poskytovatelé mobilních služeb nesouhlasí. „Zhruba 80 procent našich zákazníků měsíční objem dat v tarifu vůbec nevyčerpá. Náš průměrný zákazník měsíčně spotřebuje zhruba jeden GB mobilních dat," řekla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Běžný limit u základního neomezeného tarifu všech tří operátorů je 1,5 GB měsíčně.

„České domácnosti platí čtvrtou nejvyšší částku v Evropě. Není normální škrtit zákazníky, ale nabízet neomezená data," podotkl Malý s tím, že konkurenční boj, který by ceny snížil, se odehrává pouze na trhu firemních klientů. Ti podle něj proti domácnostem mohou ušetřit až 90 procent ceny.

Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků