Hlavní obsah

Kurz bitcoinu pokořil rekordní hranici. Následoval pád

Virtuální měna bitcoin se v noci z neděle 9. na pondělí 10. února poprvé vyšplhala na vyšší hodnotu než 10 000 dolarů, tedy v přepočtu 228 500 Kč. To je rekord, neboť naposledy byl takový kurz zaznamenán na konci loňského září. Vyplývá to z informací jednotlivých burz.

Kurz bitcoinu pokořil rekordní hranici. Následoval pád

Kurz bitcoinu se prakticky od začátku roku držel v průměru okolo 7300 dolarů (166 800 Kč), poskakoval spíše jen o desítky dolarů. V uplynulých týdnech však začal postupně růst, kdy nejprve překonal devítitisícovou a následně i desetitisícovou hranici.

V největší špičce se v pondělí jedna virtuální mince obchodovala za 10 190 dolarů (232 800 Kč). Během pondělního dopoledne však následoval citelný pád, aktuálně je tak hodnota bitcoinu 9850 dolarů, což odpovídá 225 100 Kč. Za pouhých pár hodin tak nejznámější kyberměna ztratila více než sedm tisíc korun.

Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun.

Vývoj hodnoty bitcoinu za poslední týden

Foto: Novinky

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Aby mohl člověk obchodovat s bitcoiny, potřebuje vlastní BTC peněženku. Jde v podstatě o řetězec znaků, který si můžete představit jako číslo klasického bankovního účtu – BTC peněženka tedy existuje pouze ve virtuálním světě a na rozdíl od bankovního účtu je zcela anonymní. To je i jeden z důvodů, proč se tato měna těší stále větší popularitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků