Hlavní obsah

Jediný tweet katapultoval kurz dogecoinu vzhůru

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Americký podnikatel a vizionář Elon Musk katapultoval jediným tweetem kurz dogecoinu směrem vzhůru. Na Twitteru potvrdil, že jeho automobilka bude tuto kryptoměnu přijímat jako oficiální platidlo, i když jen na doprovodné produkty.

Foto: Edgar Su, Reuters

Showroom společnosti Tesla. Ilustrační foto.

Článek

Měna dogecoin byla přitom v roce 2013 vytvořena jako parodie na internetový mem Doge, který tehdy ovládal internet. Mem Doge je založen na obrázcích psí rasy Shiba doplněné vtipným vnitřním monologem.

V minulých letech měna ale citelně posilovala, byť samozřejmě známějším kryptoměnám, jako je bitcoin či ethereum, konkurovat nemůže. Právě Musk se ale podporou dogecoinu nijak netají, v minulosti se již několikrát postaral o růst této kryptoměny. Podle serveru Coinbase, který monitoruje ceny jednotlivých kryptoměn, právě jeho tweety mohly jen v uplynulém roce za růst o 5793 procenta.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Elon Musk

A přesně to se stalo také v úterý, kdy Musk na Twitteru potvrdil, že Tesla začne přijímat platby v dogecoinech. Jedna virtuální mince měla před jeho tweetem hodnotu 3,56 Kč, následně ale přišel růst až na 4,86 Kč, tedy o více než 30 procent. Ve středu ráno se dogecoin obchodoval za 4,02 Kč.

„Tesla zpřístupní některé zboží ke koupi za doge. Uvidíme, jak to půjde,“ napsal Musk na Twitteru, kde má zhruba 66,4 milionu sledujících. Jaké konkrétní věci bude možné u Tesly za tuto kryptoměnu zakoupit, není známo, elektromobily by to nicméně být neměly.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám