Hlavní obsah
Videa na internetu mohou být zajímavým přivýdělkem. Foto: archív výrobce

Jak natáčet a streamovat videa

Popularita videí na internetu se rok od roku zvyšuje. Vytvářet zajímavý obsah přitom může kdokoliv klidně i z pohodlí svého domova, může jít zároveň o zajímavý přivýdělek. Poradíme, jaké náčiní je k tomu potřeba a jak začít.

Videa na internetu mohou být zajímavým přivýdělkem. Foto: archív výrobce
Jak natáčet a streamovat videa

Kvůli omezením souvisejícím s koronavirem zůstává velké množství lidí ve svých domovech, a to platí v tuzemsku i zahraničí. Zábavu přitom často hledají právě na internetu. Vedle zpravodajských článků a on-line her se těší nebývalé popularitě také nejrůznější videa na webu.

Pokud vás již nebaví takový obsah pouze konzumovat, můžete jej zkusit také vytvářet. Může jít o komentáře k aktuálnímu dění, návody na správné cvičení, ukázky her, ale klidně i vtipné scénky glosující současnou situaci. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Nejdůležitější je zajímavý nápad, natáčet se dá i mobilem.

Foto: Profimedia.cz

Kam s videem?

Natočit video v obstojné kvalitě dovede každý druhý chytrý telefon, který je v dnešní době zpravidla již samozřejmostí nejen pro mladistvé. Natočené video je pak možné po přihlášení nahrát na YouTube, Vimeo či jinou podobnou platformu. Pokud bude dostatečně úspěšné a získáte dostatek diváků, poskytovatelé služby se s vámi postupně začnou dělit o provizi. Peníze mohou tvůrcům obsahu poslat také fanoušci z vděčnosti.

Zkušenosti nicméně dokazují, že udělat kvalitní video není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Úspěch se zpravidla dostaví až po delší době, a to ještě v případě, kdy natáčíte zajímavý obsah pravidelně.

Kdo chce dosáhnout lepších výsledků a více kliků u jednotlivých videí, neobejde se bez kvalitnější výbavy. K mobilu je například možné pořídit stativ, abyste záběry měli vždy ve správné rovině. Vhod přijdou také externí mikrofony, které nabízejí výrazně vyšší kvalitu než ty integrované. S takovým příslušenstvím je možné bez nadsázky proměnit smartphone ve špičkovou kameru.

Některé příslušenství stojí pár korun, což je i příklad nejlevnějších stativů. Za pokročilejší výbavu si ale výrobci naúčtují klidně i několik tisíc korun.

Streamování je náročnější

Videa je tedy možné natáčet a následně nahrávat na internet, zajímavější volbou pro celou řadu jedinců může být streamování. Při něm je video okamžitě publikováno v on-line světě, divák tedy před obrazovkou přesně vidí to, co se odehrává v danou dobu před kamerou nebo na obrazovce tvůrce.

Patrně nejpopulárnější jsou v poslední době streamy nejrůznějších her. Člověk tedy ostatním ukazuje, jak postupně prochází úrovněmi nějaké hry a přitom celý postup komentuje. Taková streamovaná videa mívají klidně i tisíce diváků každý den, ti úspěšnější mohou mít i desetitisíce sledujících.

Ke streamování je nicméně potřeba již sofistikovanější výbava. Řeč je například o záznamovém zařízení, které dovede zachytit obraz na displeji počítače či televizní konzole, kvalitní webkameře či digitální zrcadlovce, studiovém mikrofonu apod. Samozřejmostí by měl být i dostatečně výkonný počítač, který chod takového systému zvládne.

Cena výbavy profesionálního streamera se tedy může bez problémů vyšplhat i na několik stovek tisíc korun. Základní sady se nicméně dají pořídit už za méně než 10 000 Kč.

Základní sety na streamování se dají pořídit už za pár tisíc korun. Na snímku je sada AVerMedia Live Streamer 311 – BO311 v ceně necelých pěti tisíc korun. (Bez monitoru, notebooku, klávesnice a myši)

Foto: archív výrobce

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků