Hlavní obsah
Izrael už podle Ben-Davida například úspěšně zaútočil na počítačové systémy v Sýrii. Foto: Profimedia.cz

Izraelci vedou s Íránem tajnou kybernetickou válku

Mezi Izraelem a Íránem se rozhořela tajná kybernetická válka. Jejím cílem je ukrást protivníkovi co nejvíce cenných informací nebo ochromit jeho elektronické systémy. „Íránci zaznamenali množství závad a nevysvětlených selhání,“ řekl pro server IsraelNN.com izraelský expert Alon Ben-David s tím, že kybernetická válka s Íránem probíhá doposud úspěšně.

Izrael už podle Ben-Davida například úspěšně zaútočil na počítačové systémy v Sýrii. Foto: Profimedia.cz
Izraelci vedou s Íránem tajnou kybernetickou válku

Izraelským počítačovým expertům podle něj usnadňuje situaci skutečnost, že Teherán musí naprostou většinu počítačového vybavení a technologií dovážet ze zahraničí. To prý Izraeli umožňuje zaměřit se na íránské počítače ještě předtím, než se do země vůbec dostanou.

Írán ale podle serveru podniká protiútoky. Není vyloučeno, že stál za pirátským útokem na izraelské vládní sítě během izraelského tažení proti pásmu Gazy na přelomu roku. Úder spočíval v zaslání patnácti miliónů spamových mailů, což zahltilo servery.

Izrael už podle Ben-Davida například úspěšně zaútočil na počítačové systémy v Sýrii. Nasazení „kybernetické zbraně“ podle něj umožnilo Izraeli provést v roce 2007 nálet na údajné syrské jaderné zařízení, aniž syrská protivzdušná obrana útočící letouny zaznamenala. Kybernetické válčení se stalo „velmi významnou součástí izraelské strategie“, potvrdil izraelský expert.

Jak mohou státy zablokovat části internetu, nebo celou webovou síť

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé emailové schránky nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám přední český počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků