Hlavní obsah
Vývoj hodnoty bitcoinu Foto: David Ryneš, Novinky

Hodnota bitcoinu začala růst. Ale jen velmi pozvolna

V uplynulých týdnech zažila kybernetická měna bitcoin dramatický propad hodnoty, kurz klesl na historické minimum. V průběhu středy však začal posilovat o stovky dolarů, tedy tisíce korun. Vyplývá to z informací jednotlivých burz s kybernetickými měnami.

Vývoj hodnoty bitcoinu Foto: David Ryneš, Novinky
Hodnota bitcoinu začala růst. Ale jen velmi pozvolna

Ještě v neděli večer se jedna virtuální mince obchodovala za 3150 dolarů (71 150 Kč), v úterý se ale kurz vyhoupl až na 3935 dolarů (88 900 Kč). To je rozdíl o více než 17 500 korun.

Nejvyšším hodnotám z uplynulého měsíce je však kurz stále ještě velmi vzdálený. V polovině listopadu se totiž obchodovalo za 6450 dolarů (145 700 korun), už v druhé polovině měsíce pak kurz klesal o stovky dolarů prakticky každý den.

Nejhorší propad za poslední rok

Analytici tehdy hovořili o nejhorším propadu za uplynulých dvanáct měsíců. Na konci loňského roku se totiž jedna mince obchodovala za 20 000 dolarů, což je podle současného kurzu zhruba 456 000 korun.

Je nicméně nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika stovek dolarů.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků