Hlavní město neví, jak dál s projektem internetu zdarma
Praha nyní vytvořila komisi, která má posoudit, kam se bude projekt dál vyvíjet. Ředitel odboru informatiky Václav Kraus na jednání výboru uvedl, že komise, v které zasednou odborníci i politici, vypracuje do dvou měsíců doporučení.
Možností je několik - síť může sloužit školám, městským částem a objektům města, může být využívána integrovaným záchranným systémem nebo ji město může prodat. Podle Krause by se pak městu mohly vrátit náklady, které do toho vložilo.
Podle Krause město už s pěti zájemci o případném odkoupení jedná. Projekt Bezdrátová Praha začala metropole budovat na začátku roku 2006. Cílem mělo být plnohodnotné připojení pro obyvatele i turisty především na veřejných prostranstvích a v parcích.
Kvůli námitkám komerčních provozovatelů, kteří si stěžovali u Evropské komise, Praha nakonec rozhodla, že připojení omezí pouze na nekomerční stránky úřadů a městských organizací. Službu nyní mohou využívat také některé školy a zaměstnanci úřadu. Praha na budování nedostala peníze z Evropské unie, jak si původně slibovala, a celý projekt musela zaplatit sama.
Provoz sítě stojí milióny korun
Kromě 147,6 miliónu korun stojí další milióny provoz sítě. Ta navíc pokrývá pouze některé městské části, do kterých mohly v minulém rozpočtovém období Evropské unie směřovat dotace z unijního fondu regionálního rozvoje.
Jedná se například o Prahu 1, 8, 9, 12 a 14. Pokud by Praha chtěla projekt rozšířit na celé území stálo by jí to podle předsedy výboru informatiky Tomáše Homoly (SNK-ED) další desítky miliónů korun.
"Z internetu pro Pražany zdarma za peníze z Evropské unie máme nedokonalý internet z peněz magistrátu pro omezený počet lidí," kritizoval projekt člen výboru Karel Březina (ČSSD). "Je odzvoněno tomu, aby samosprávy samy budovaly infrastrukturu," dodal. Omezený internet zdarma pro své obyvatele nabízí v Praze několik městských částí. Lidé se mohou připojit například v Praze 4, 5, 9 nebo 13.