Hlavní obsah
Foto: Jiří Smutný

Hardware 43/2004: Poradna zdarma je opět zde

V "servisním" čísle magazínu Hardware si stáhnete nejnovější ovladače pro karty NVIDIA a ATI, a přečtete si další odpovědi na vaše dotazy z hardwarové poradny, která je pro vás zcela ZDARMA.

Foto: Jiří Smutný
Hardware 43/2004: Poradna zdarma je opět zde

V dnešním čísle Hardwaru je pro vás opět k dispozici Servis "softwaru pro váš hardware" a především druhá várka odpovědí Hardwarové poradny, která je opět pro všechny čtenáře zcela ZDARMA. Příští týden odbočíme od testů tradičních komponentů a místo toho si podrobněji představíme kapesní počítač Asus A620BT na platformě PocketPC.

 

Servis: ForceWare vs. Catalyst

:: NVIDIA ForceWare 66.93 2000/XP
Po dlouhém vyčkávání s beta verzemi ovladačů se konečně NVIDIA odhodlala vydat ověřené WHQL drivery i na svých internetových stránkách, a to ve verzi 66.93. Majitelé Windows 2000 nebo XP si je mohou vyzkoušet ve verzi anglické (ZDE) nebo mezinárodní včetně české (ZDE). Nejvýznamnější změnou je zřejmě podpora karet GF 6600 a DirectX 9.0c, kompletní výčet novinek naleznete ZDE.

:: NVIDIA ForceWare 67.02 Beta 
2000/XP
Pokud chcete ovladače novější, ale pouze ve stádiu Beta, můžete vyzkoušet anglické (ZDE) nebo mezinárodní (ZDE) ovladače 67.02, které se objevily oficiálně na serveru NZONE (patřící NVIDII).

:: ATI Catalyst 4.11 2000/XP/98/ME
ATI rovněž zveřejnilo nový ovladač pro grafické karty Radeon, ovšem u tohoto výrobce je to již téměř železná pravidelnost. Verzi včetně Control Panelu (tedy onoho "nemoderního", ale rychlejšího a menšího, bez podpory .NET - to je totiž nazýváno "Catalyst Control Center") pro Windows 2000/XP stahujte ODTUD. Na webu ATI je rovněž ke stažení beta verze 4.11 pro novější karty (řady X...) a klasická 4.10 pro starší karty (tedy až po sérii Radeon 9800), a to konkrétně ZDE.

:: Další ovladače
Z dnešního servisu "softwaru pro váš hardware" je to všechno. Seznam dalších aktuálních ovladačů (kromě dnes uvedených) naleznete ve 34., 37., 39., a 41. čísle magazínu Hardware. Těsně před Vánocemi se můžete těšit na stručný souhrn aktuálních a doporučených ovladačů (takový jako byl dříve v čísle 34). Zdrojem odkazů pro náš aktuální servis je magazín PEGASoft.cz.

Hardwarová poradna: Jak spustit TV-out?

:: Často se mi objevuje modrá obrazovka s nápisem "Bug Code USB Driver" a systém s WinXP Pro se kompletně zastaví. Mám nainstalovány nejnovější aktualizace. Sestava: MB s NFORCE2, AthlonXP 1800+, 512 MB RAM, GF4 MX...
:: Nejprve bych se tento problém pokusil odstranit novou instalací OS, poté aktualizoval BIOS základní desky. Jestliže problém nadále potrvá, je pravděpodobná hardwarová vada na základní desce i přesto, že tato deska patří mezi spolehlivé PC komponenty. -JM-

:: Přes obraz na TV výstupu mi jezdí "pruhy" na grafické kartě GeForce FX 5700. Kabel je připojen na S-Video výstupu s redukcí na cinch, do TV je připojen konektorem scart.
:: Pruhy, které jezdí přes obrazovku, naznačují vliv elektromagnetického rušení. Pro odstranění tohoto efektu použijte jiný lépe stíněný kabel mezi TV a PC či pokud by problém přetrvával, podívejte se do vašeho PC a zkuste vytvořit mezi grafickou kartou a kartou v PCI slotu větší volno, a to přesunutím karty v PCI dále od grafiky. -JM-
:: Je to běžný jev, existuje však na to nějaké stínítko, které se zapojí mezi TV a grafickou kartu. Více info na TVFreak a Karneval názory. Pokud si chcete od problému pomoci ihned, odpojte (dočasně, pouze při použití TV-out) z televize (videa, případně přímo z TV zásuvky) přívod signálu TV antény (nebo kabelové televize), pomůže to určitě. -FJ-

:: Úplně mi zmizely všechny kodeky, které jsou ve WinXP v rámci originální instalace (patrně nějakou instalací softwaru). Zkoušel jsem je přidat zpět, ale nedaří se mi to. Jak mohu docílit obnovení původních kodeků pro zpracování zvuku, které se instalují při běžné instalaci Windows?
:: Pokud máte aktivní službu Obnovení systému, vyberte takové datum před odstraněním kodeků a váš OS se vrátí do stavu k tomuto datu (z menu Start - Programy - Příslušenství - Systémové nástroje - Obnovení systému). Pokud ne (nebo už bod obnovy není z tohoto data dostupný), je nutné uvést, že Windows obsahují pouze kodeky pro MPEG, MP3 a Audio CD, které nahradí a ještě rozšíří volně dostupné tzv. kodek-packy, např. z adresy www.codecpack.com. Poslední možností je nová instalace OS. -JM-

:: Ve hrách mi běhají textury a zadrhává se MP3, na ATI R9200 a základní desce Shuttle AK39N. Mám nejnovější ovladače, aktuální BIOS. Problém není jen ve WinXP, ale i ve WinME.
:: Jestliže ve hrách (3D aplikacích) či i klasických 2D běhají textury, znamená to špatnou grafickou kartu a je jí možné reklamovat. Ohledně MP3 zaleží na tom, jaké máte volné systémové prostředky(minimum operační paměti 128 MB pro WinXP) - doporučuji ukončit všechny aplikace (i rezidentní) a zkusit poslech MP3. Pakliže závada přetrvává, zkusil bych nově nainstalovat OS. -JM-
:: Problém tohoto typu s MP3 býval na zvukových kartách Creative (Live!, Audigy) a odstranily jej nové ovladače nebo odstraněním funkce ACPI. -FJ-

:: Dokáže WinXP Pro naformátovat HDD na velikost větší než  131 GB? Dozvěděl jsem se, že takto velké harddisky se formátují trochu jiným způsobem. Nedávno jsem si totiž koupil 160GB harddisk.
:: Váš operační systém již dokáže rozpoznat disky větší něž 130 GB - s tímto měly problémy pouze Windows 2000. Rozdíl ve formátování mezi malými a velkými disky neexistuje, spíše jste slyšel o tzv. disk-managerech (např. Partition Magic), které dokáží disk naformátovat a rozdělit za kratší dobu něž klasickým příkazem format, resp. fdisk. Ohledně velikosti disku: Rozdíl je pouze v zobrazování operačním systémem, kde výbobce HDD a OS nezohledňuje, že 1 kilobajt = 1024 bajtů. Dále je nutné ještě mít na paměti, že každý souborový systém (FAT, FAT32, NTFS) využívá disk s jinou efektivitou. TIP: disky s největší nominální velikostí jsou IBM, resp. Hitachi. -JM-

:: Existuje TV tuner pro notebook (přes USB nebo jiný port)? Funguje to dobře i na současných "low-end" noteboocích?
:: Tato zařízení existují, jsou to externí TV tunery, jež připojujete přes USB, lépe přes USB 2.0 - připojením je ovlivněn datový tok, což má za následek nižší rozlišení (USB 1.1). Pro sledování TV jsou nároky na hardware nízké - vše zvládá tuner. Pro nahrávání je však nutné mít alespoň CPU PIII/600MHz, 64 MB RAM, DirectX 8.1, což v dnešní době již není problém. Výběr ze značek např. Leadtek (tip: WinFast TV USB II), Prolink (tip: Play TV Pro USB 309+) nebo Genius (tip: TVB-S201 PRO), přičemž ceny u těchto zařízení začínají od cca. 2500Kč. Pro zajímavost - Asus již vyrobil notebook s integrovaným TV tunerem, je to "ASUS series W1000". -JM-

:: Je na kvalitní obraz TV výstupu nutné mít kabel max. 15 m, jak se to občas doporučuje?
:: Domnívám se, že to není pravda - zde spíše záleží na kvalitě onoho kabelu. Zpravidla se používá koaxiální kabel s odporem 75ohm. Čím delší kabel, tím větší úbytek signálu a zde dochází k onomu zhoršení. Spíše je to dotaz pro elektrikáře - slaboproudý obor. -JM-

:: Zbytek za 2 týdny.
Vzhledem k množství došlých dotazů bude zodpovězeno více čtenářských problémů než obvykle - druhou porci odpovědí naleznete v magazínu Hardware mimořádně již za 14 dní!

:: Napište své dotazy!
Pokud máte i vy podobné problémy a nevíte si rady, není nic jednoduššího, než nám napsat svůj dotaz do e-mailové schránky inHardware@seznam.cz. Vždy jednou měsíčně zodpovíme několik nejzajímavějších dotazů. Uzávěrka poslední letošní poradny, kterou zveřejníme za 4 týdny před Vánocemi, tedy 21. prosince, je přesně za 14 dní v úterý (tedy 7. prosince). Nezapomeňte být ve svých dotazech co nejvíce konkrétní (přičemž problém by se měl týkat "rozšířenějšího" hardwaru), pouze tehdy můžete očekávat kvalifikovanou odpověď. Rovněž prosím, abyste v zájmu rychlejšího zpracování dotazů psali "čitelně" bez chyb. Takže neváhejte a pište, hardwarová poradna je tu pro vás ZDARMA!

Pozn.: Na stejnou e-mailovou adresu můžete psát také své tipy, triky, nebo komentáře do stejnojmenné rubriky, která vyjde již za 14 dní!

Odpovědi označené -JM- vytvořil Jan Minarčík ze společnosti DXT ComputerS, kterému tímto děkujeme za odborné zpracování dotazů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků