Hlavní obsah
vyhlídka z věže Foto: Tomáš Vítámvás

Před několika lety se právě díky němu spousta lidí dozvěděla, co znamená slovo "hacker". Zařadil se mezi nejslavnější zbojníky internetu, vysloužil si spoustu dalších přízvisek včetně přídomku "počítačový terorista", byl dopaden, odsouzen a na pět let skončil ve vězení.

vyhlídka z věže Foto: Tomáš Vítámvás
Hacker se po osmi letech chystá na net

Teď ale končí devětatřicetiletému Kevinu Mitnickovi zkušební lhůta, během níž měl zakázaný přístup na světovou počítačovou síť - tedy hřiště, na kterém si tak rád hrál a kde tak často zkoušel, kam se dá proniknout, aniž by k tomu člověk měl oprávnění. Po dlouhých osmi letech se Mitnick znovu připojí k internetu a jak píše agentura Reuters, bude to se vší parádou v rámci živého přenosu show americké televizní stanice TechTV Screen Savers (Spořiče obrazovky). Do internetové komunity se ale vrací jiný Mitnick, než který ji s želízky na rukou opouštěl. Teď jeden z nejslavnějších hackerů říká, že je připravený vrátit se do práce - paradoxně na pozici, kde bude pomáhat chránit společnosti před tím druhem hackerských útoků, ve kterých sám vynikal.

Na dnešek má smluvený pracovní pohovor, zatím ale nechce prozradit, se kterou společností jedná o zaměstnání. "Největší problém je přesvědčit lidi, kteří mají na starosti počítačová bezpečnostní opatření, že spousta toho, co se o mě napsalo, není pravda a za to, co je pravda, se dneska upřímně stydím," říká Mitnick. "Splatil jsem dluh společnosti a teď se snažím dělat něco pozitivního. Minulost ale změnit nemůžu." Jako jeden z prvních stíhaných a odsouzených hackerů se Mitnick proslavil i díky tříletému pátrání FBI, která se ho usilovně snažila dopadnout nejen za průniky do nesčetných počítačových sítí, ale také za krádeže počítačového softwaru firem Sun Microsystems, Novell či Motorola.

Od března 2000 byl sice na svobodě, ale ve zkušební lhůtě, kdy nesměl bez povolení cestovat a používat technologická zařízení. Směl sice mít počítač a mobilní telefon, ale bez připojení k internetu. "Moc se těším, až budu moct sám používat e-mail. Moje přátele a rodinu už unavovalo, že mi musí stahovat elektronickou poštu a všechno tisknout, abych si to mohl přečíst. Na všechno se hrozně těším, i když vím, kolik času jsem ztratil," dodává. I když už bude moct používat elektronickou poštu a surfovat po internetu, až do roku 2010 nesmí ze svého příběhu vytěžit žádné peníze, což je podmínka, proti níž se chce Mitnick ještě odvolat u soudu. "Věřím, a někteří právníci jsou se mnou zajedno, že je to v rozporu s prvním článkem ústavy," vysvětluje. "Vláda nemůže nikomu bránit v jeho svobodě projevu."

Když vzpomíná, jak to všechno začalo, musí se vrátit do dob, kdy mu bylo třináct let a byl posedlý amatérskou radiotelegrafií. Technologická zařízení ho začala hodně zajímat, a tak dalším krokem bylo zjistit, jak funguje telefonní síť a upravit ji tak, aby mohl volat zadarmo - a to byl první krok po šikmé ploše. "Bavilo mě to, protože to bylo vzrušující a fascinující, bylo to dobrodružství," vysvětluje dnes. Brzy věděl nejen jak si zavolat zadarmo, ale mohl dělat i drobné žertíky, třeba přesměrovat telefon doma u kamaráda na placenou linku. Po telefonech ho začaly zajímat počítače a jen tak pro zábavu si napsal program, s jehož pomocí mohl získávat přístupová hesla, pronikat do jiných počítačů a stahovat si třeba zdrojové kódy softwaru, aby zjistil, jak dotyčný program funguje.

Tvrdí ale, že nikdy neukradl žádné peníze, ani nezničil žádný počítač nebo síť. "Tenkrát jsem nevěřil, že by mě mohli chytit. To, co jsem dělal, mi připadalo naprosto neškodné a triviální. I když začali zavádět federální zákony proti hackerství, pokračoval jsem v tom, protože mi nedocházelo, jak by to mohlo mít vážné důsledky. Teď už mám pochopitelně jiné hodnoty a postoje a věřím v jiné věci," dodává. "Zasloužil jsem si trest za svoje hackerství, ale nemyslím, že odpovídal skutečnému provinění. Udělali ze mě obětního beránka." Mitnick v současnosti žije v Thousand Oaks v Kalifornii a přestože zatím nesmí svůj příběh zpeněžit, už ho prý kontaktovala celá řada lidí, včetně držitele Oscara Kevina Spaceyho, kteří by rádi natočili film o jeho životě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků