Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Google nabízí EU urovnání antimonopolního vyšetřování u reklamy

Americká společnost Google, která je součástí skupiny Alphabet, se snaží urovnat antimonopolní vyšetřování v Evropské unii týkající se jejích aktivit v digitální reklamě. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Urovnání by pomohlo odvrátit ničivé a zdlouhavé vyšetřování a možnou vysokou pokutu.

Ilustrační foto. Foto: Arnd Wiegmann, Reuters
Google nabízí EU urovnání antimonopolního vyšetřování u reklamy

Google již dostal v EU za poslední desetiletí kvůli monopolnímu chování ve třech různých případech pokuty v celkové výši osm miliard eur (203 miliard Kč). Bylo mu také nařízeno, aby změnil své praktiky a přestal bránit konkurenci.

Nejoblíbenější internetový vyhledávač na světě se ocitl v hledáčku Evropské komise kvůli reklamě před třemi měsíci. Podle zdroje učinil Google návrh Komisi, zdroj ale nechtěl poskytnout další detaily kvůli citlivosti celé záležitosti.

Evropská komise (EK) se odmítla ke zprávě vyjádřit. Google na několik žádostí o komentář nereagoval. Zatím tak není jisté, zda evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová bude otevřena jednání, které obvykle zabere měsíce, či dokonce roky, než se podaří dosáhnout dohody, nebo může ztroskotat uprostřed cesty.

Agentura Reuters již v červnu s odvoláním na zdroje uvedla, že EK má v plánu zahájit oficiální vyšetřování praktik americké internetové společnosti Google u digitální reklamy. Vyšetřování by mohlo být pro Google velkou hrozbou, protože reklama tvoří klíčový zdroj jeho příjmů a zisků. V loňském roce příjmy podniku z internetové reklamy dosáhly 147 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč), firma tak byla z hlediska těchto příjmů světovou jedničkou.

Google vydělává především na reklamě na svých platformách, například na stejnojmenném webovém vyhledávači nebo na portálu pro sdílení videí YouTube. Část jeho příjmů ale pochází i z toho, že jiné mediální podniky používají jeho technologii k prodeji reklamy na svých stránkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků