Hlavní obsah

Gates pochybuje o úspěchu notebooku za 100 dolarů

Předseda představenstva Microsoftu Bill Gates se v polovině týdne pochybovačně vyjádřil o úspěchu přenosného počítače MIT institutu, který je znám také pod názvem "stodolarový" notebook. Přístroj za necelých 2500 korun má pomoci rozvoji zaostalých zemí a přispět k vyšší vzdělanosti tamních obyvatel.

Gates pochybuje o úspěchu notebooku za 100 dolarů

Notebook za 100 dolarů se od běžného počítače významně liší - například mu chybí pevný disk a také jeho softwarová výbava bude velice slabá. To vše považuje Microsoft za poměrně velkou chybu - firma ústy Gatese dodává, že cena hardwaru tvoří jen malou část celkové hodnoty přístroje a že tedy nepřítomnost harddisku těžce poznamená využitelnost přístroje.

Gates se pustil do kritiky ultralevného laptopu až poté, co představil vlastní návrh mobilního počítače. Ten pohání operační systém Microsoft Windows a samozřejmě mu nechybí ani pevný disk. Cena přístroje se však dostala do jiných dimenzí - hovoří se o 599 do 999 dolarech (14 300 do 24 000 korun) v závislosti na jeho výbavě. 

O přenosném počítači, který vyvíjí Microsoft ve spolupráci s ostatními výrobci hardwaru (například Samsung), unikly první informace koncem února. [celá zpráva].

Tablet s dotekovým displejem s uhlopříčkou rovnou téměř 18 centimetrů přezdívá Microsoft jako "Origami". "Konkurenční" laptop za 100 dolarů by se měl na trh dostat již koncem tohoto měsíce. Jeho nedílnou součástí je mechanická klika, která slouží k dobíjení zařízení v oblastech bez elektrického proudu.

První milión stodolarových laptopů bude určen obyvatelům nejchudších zemí světa - Brazílie, Thajska, Egyptu a Nigérie. Notebook by se měl později dostat i na rozvinutější trhy - například do Evropy. Zde však bude přístroj prodáván za vyšší ceny.  Podle MIT (Massachusetts Institute of Technology) tak bude dotován jeho prodej v zaostalých krajinách.  

Specifikace notebooku za 100 dolarů

Notebook pohání 500 MHz procesor z produkce AMD, místo klasického pevného disku používá 1 GB flash paměti. Operačním systémem se stala upravená distribuce Linuxu společnosti Red Hat. Počítač obsahuje 14-ti palcový barevný TFT displej s možností přepnutí do černobílého režimu.

Notebook doprovází čtyři USB porty, Wi-Fi rozhraní, napájecí konektor a specialita - klika, která dovolí používat přístroj i v oblastech bez elektrických sítí.

"Jedna minuta točení nabije notebook na dalších deset minut provozu," uvádí jeho návrháři.

"Tento robustní, mnohoúčelový systém dovolí dětem stát se při výuce mnohem aktivnějšími," řekl loni generální tajemník OSN Kofi Annan reportérům, kteří se loni v Tunisu účastnili představení tohoto levného notebooku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků