Hlavní obsah
Zákonodárci EU se neshodovali s vládami, zejména Francie, v tom, jak se vypořádat s rostoucím nelegálním stahováním autorsky chráněného materiálu. Foto: Novinky

EU chce chránit práva lidí, kteří nelegálně stahují hudbu a filmy z internetu

Vlády a zákonodárci v Evropské unii se shodli na návrhu práv lidí, kteří na internetu nelegálně stahují hudbu a filmy. Úprava má takové uživatele internetu ochránit před nepřiměřeně tvrdými zákroky, například svévolným odříznutím od světové sítě.

Zákonodárci EU se neshodovali s vládami, zejména Francie, v tom, jak se vypořádat s rostoucím nelegálním stahováním autorsky chráněného materiálu. Foto: Novinky
EU chce chránit práva lidí, kteří nelegálně stahují hudbu a filmy z internetu

Dohody se dosáhlo poté, co vlády odsouhlasily požadavky Evropského parlamentu, aby byla opatření vůči nelegálnímu stahování vyvážená s balíkem práv pro uživatele telekomunikací. Oznámila to evropská komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová.

Návrh ale bude ještě požadovat definitivní souhlas Evropského parlamentu a vlád členských států. Očekává se ještě tento měsíc. Reformy se připravovaly dva roky. Zahrnují také novou regulaci práv na soukromí, práv spotřebitele a posílení konkurence v internetových a telekomunikačních službách. Dnešní návrh obsahuje i další reformy evropského telekomunikačního trhu.

Podle návrhu má vzniknout telekomunikační úřad pro celou EU, který bude dohlížet na férovost hospodářské soutěže a podpoří právo spotřebitele vyměnit mobilního operátora či operátora pevné linky během jediného pracovního dne. Úřad se také zasadí o rozšíření sítí s rychlým internetem do venkovských oblastí.

Zákonodárci EU se neshodovali s vládami, zejména Francie, v tom, jak se vypořádat s rostoucím nelegálním stahováním autorsky chráněného materiálu. Filmové a nahrávací společnosti tlačily na unii, aby chránila jejich práva a nepřicházely tak o zisk, když si lidé na internetu vyměňují nahrávky a filmy bezplatně, napsala agentura AP.  

Jak mohou státy zablokovat části internetu, nebo celou webovou síť

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé emailové schránky nebo dokonce celý obsah internetu, může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám přední český počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva]

Počítačové pirátství v Česku

V Česku po dvou letech stagnace klesla podle studie BSA míra softwarového pirátství o jeden procentní bod na 38 procent. Stejně jako tomu bylo v předchozích letech, nelegální software mizí z firem, ale v domácnostech se počet kradených programů zvyšuje. I přesto patří ČR v regionu k zemím s nejnižší mírou softwarového pirátství. Evropskému průměru 35 procent se však Česko přibližuje jen zvolna.

Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun. Za posledních čtrnáct let se v Česku podařilo snížit míru pirátství o 28 procent. Při srovnání s dalšími šestadvaceti členskými státy EU si Česko jako loni drží jedenáctou příčku. Slovensku patří šestnácté místo. Celosvětově je ČR na 22. místě. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků