Hlavní obsah
Stačí chvilka nepozornosti a elektronika může být nenávratně zničena. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Elektronika se dá zachránit, i když je zasažena vodou

Přenosné počítače, tablety ani chytré telefony se s vodou příliš nekamarádí, pokud tedy k tomu nejsou speciálně uzpůsobeny. Pokud elektroniku zasáhne voda, například při letních radovánkách, často ji je možné ještě zachránit.

Stačí chvilka nepozornosti a elektronika může být nenávratně zničena. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Elektronika se dá zachránit, i když je zasažena vodou

Zařízení zasažené vodou se nesmí v žádném případě zapínat. Jednotlivé součástky jsou totiž zpravidla zoxidované a zanesené nečistotami, které se do přístroje dostaly společně s vodou. Zapnutí by tak mohlo vést k jejich zkratu.

Oprava zkratovaného zařízení je pak velice složitá a často nákladnější než pořízení nového výrobku. Techniku je proto vhodné co nejdříve po promočení odpojit od napájení, tj. nejrůznějších zdrojů, napájecích kabelů a baterií.

Jde to i svépomocí

Před spuštěním musí být zařízení nejprve vysušeno a vyčištěno. To je možné i svépomocí, například chytrý telefon poměrně dobře vysušíte, pokud jej vložíte do pytlíku s rýží. Ta vlhkost pojme. Následně je však nutné celý přístroj rozebrat, což vyžaduje odbornější znalosti. Méně zkušený uživatel může napáchat více problémů než užitku a v krajních případech dokonce celý přístroj nenávratně zničí.

Proto je vhodné v některých případech přenechat čištění odbornému servisu. V obou případech je ale nejdůležitější rychlost. Každý den, kdy se odkládá vyčištění přístroje, hrozí koroze jednotlivých součástek.

Ceny zkorodované elektroniky se pak opět mohou vyšplhat do závratných částek. Po rozebrání je nutné důkladně omýt plošné spoje a kontakty čisticím roztokem. Vhodné je k tomu použít destilovanou vodu nebo izopropanolový sprej, který zbaví povrch nečistot a mastnoty. Tento přípravek je běžně dostupný v drogeriích zhruba za 100 Kč.

Zopakovat alespoň dvakrát

Když jsou jednotlivé díly čisté, je nutné zbavit přístroj vlhkosti horkým vzduchem. Jeho teplota však nesmí být příliš vysoká, aby nespálila jednotlivé kontakty. Poté je nutné odstranit z plošných spojů oxidaci. K tomu poslouží sklotextilová tužka, která se prodává ve specializovaných počítačových obchodech za necelých 100 korun.

Sklotextilová tužka

Foto: Novinky

Celý tento postup by měl být pro bezproblémový chod zařízení důkladně zopakován alespoň dvakrát. Nakonec je nutné plošné spoje ošetřit ochranným lakem a otestovat funkčnost celého systému.

Dopředu bohužel nedokáže nikdo zaručit, že bude přístroj opět fungovat, respektive jak dlouho bude fungovat, aniž by se musely měnit nějaké hardwarové komponenty.

Chráněno už z výroby

Zda je elektronika proti vodě chráněna už z výroby, se dozvíte přímo od výrobce. Důležité je hlídat si především parametr stupně krytí, který přesně určuje, v jakých podmínkách může být mobil použit.

Například hojně rozšířená certifikace IP67 chrání přístroj zcela před vniknutím prachu a zároveň může být také ponořen do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut.

Právě certifikací IP67 se chlubí v dnešní řadě celá řada mobilů, a dokonce i některé tablety. U počítačů jde však stále spíše o výjimku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků