Hlavní obsah
Doktorandka na MIT Adriana Schulzová s domácím robotem na výrobu nábytku. Foto: MIT CSAIL

Domácí robot vyrobí komukoliv nábytek na míru

Stroje už se při výrobě nábytku používají léta, roboti však zatím řezali „jen“ díly pro ten vyráběný sériově. Vědci z Massachusettského technologického institutu však nyní vytvořili robota, který umí tvořit nábytek na míru každému jednotlivci.

Doktorandka na MIT Adriana Schulzová s domácím robotem na výrobu nábytku. Foto: MIT CSAIL
Domácí robot vyrobí komukoliv nábytek na míru

Stačí si v počítači otevřít program a krok za krokem si vytvořit model kýženého nábytku. „Stačí používat naše šablony,“ říká Adriana Schulzová, doktorandka na MIT a spoluautorka vynálezu.

Na jedné záložce si třeba určíte, jak dlouhé budou nohy stolu nebo jakého tvaru bude jeho deska. Když jste se svým návrhem spokojeni, stačí jej počítači potvrdit.

Robot na výrobu nábytku

Foto: MIT CSAIL

Program poradí, jak nábytek sestavit

Následně se práce ujmou roboti, konkrétně vědci pracovali se dvěma průmyslovými roboty od společnosti Kuka a do práce zapojili i robotický vysavač Roomba. Roboti po místnosti přesouvají dřevo z místa na místo, sami nařežou jednotlivé díly a vytvoří v nich otvory tak, aby se daly složit dohromady.

Počítačový program pak člověku poradí, jak si nábytek sestavit. V budoucnu by roboti měli díly i sami složit. „Lidé z MIT chtějí ukázat, že kvalitní nábytek na míru je teď dostupnější než kdy dřív. A jeho výroba je zároveň bezpečná,“ popisuje web. „Tisíce tesařů si každoročně poraní ruce a prsty při nebezpečných úkonech, jako je práce s pilou,“ dodává.

Zatím si člověk díky jejich vynálezu může navrhnout židli, stůl nebo jednoduchý dřevěný přístřešek. A další výrobky budou následovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků