Hlavní obsah
Češi budou muset kvůli DVB-T2 pořídit nové televizory, nebo set-top-boxy. Případně přejít na jiný typ televizního příjmu. Foto: Profimedia.cz

Digitální vysílání se chystá do důchodu

Přesně za půl roku se v Česku začne vypínat první generace pozemního digitálního vysílání. Lidé, kteří nebudou mít své přijímače připraveny na nový standard DVB-T2, tak nebudou moci pomocí klasické antény bezplatné vysílání vůbec přijímat.

Češi budou muset kvůli DVB-T2 pořídit nové televizory, nebo set-top-boxy. Případně přejít na jiný typ televizního příjmu. Foto: Profimedia.cz
Digitální vysílání se chystá do důchodu

Češi museli přitom měnit své televizní přijímače už v roce 2011, kdy se napříč celou republikou přecházelo ze staršího analogového rozhraní na digitální. Kdo neměl moderní televizor, nebo alespoň svůj starší přístroj neopatřil set-top-boxem, jednoduše už nemohl přijímat volně dostupné televizní vysílání prostřednictvím antény.

A přesně to čeká uživatele za půl roku znovu letos na podzim. Přesně 27. listopadu totiž začne postupné vypínání standardu DVB-T, tehdy se v Praze zcela odmlčí některé kanály České televize. Stanice Novy, Primy a dalších budou následovat v lednu.

Signál DVB-T2 přinese více televizních kanálů, a to v lepší kvalitě.

Vypínání vysílačů a přechod na novější standard je naplánován pro celou republiku na příští rok. V lednu například utichne digitální signál v ústí nad Labem a Chomutově, v únoru pak v Plzni. V Brně se budou vysílače vypínat už v březnu. Do konce příštího roku by měl být v Česku dostupný již jen standard DVB-T2. Detailní přehled naleznete v tabulce na konci článku.

Signál DVB-T bude odpojen postupně v jednotlivých multiplexech. V rámci Multiplexu 1 vysílá například Česká televize; Multiplex 2 využívají Nova, Prima či Barrandov; v Multiplexu 3 naladíte Óčko, Nova Cinema, Kino Barrandov, Prima Love a další; Multiplex 4 obsahuje Nova Gold, Relax, Nova 2, Prima Comedy Central a další.

Přechod se netýká každého

Je nicméně důležité zdůraznit, že přechod se netýká každého. Zbystřit by měli pouze lidé, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Jedinci přijímající televizní signál prostřednictvím klasické antény však přechod řešit budou muset. Je nutné tedy mít buď televizor, nebo set-top-box podporující standard DVB-T2.

V obou případech je nicméně nutné dávat pozor na to, aby přístroj dokázal dešifrovat kodek HEVC (H.265). Pokud tento standard nezvládne přijímač dešifrovat, nebude prostřednictvím něj možné druhou generaci pozemního digitálního vysílání přijímat. Pro Česko byl zvolen právě tento kodek, zatímco v některých zahraničních státech se používají jiné. Podporu kodeku HEVC (H.265) je tedy vhodné před nákupem ověřit, je pro provoz v Česku nezbytný.

Řešením samozřejmě může být také přechod na jiný typ televizního vysílání.

Už nyní dosahuje nicméně DVB-T2 lepšího pokrytí než starší standard DVB-T. To jinými slovy znamená, že přijímat bezplatné televizní vysílání může daleko více Čechů. A to i v místech, kde to dříve možné nebylo.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Vypnutí je nezbytné

Důvodů pro přechod na DVB-T2 je nicméně daleko více, kromě vyšší obrazové kvality je to například i příchod vysokorychlostního mobilního internetu.

Bezdrátová pásma totiž nejsou nafukovací a Český telekomunikační úřad jasně určuje, kdo smí v konkrétním frekvenčním pásmu operovat a co může dělat. Jak jsme již naznačili v řádcích výše, přechod na druhou generaci dovolí uvolnit důležitá pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Tuzemští operátoři tak budou moci vystavět nové sítě, které zajistí vyšší přenosové rychlosti pro naše mobilní miláčky.

O oblíbené programy přitom lidé rozhodně nepřijdou, právě naopak. Standard DVB-T2 je totiž navržen tak, aby zvládl přenášet více informací v menším množství dat. Zjednodušeně řečeno se tak do frekvenčního rozsahu televizního vysílání vejde více programů, a to často i v lepší obrazové kvalitě. Standard DVB-T2 tedy bez nadsázky představuje budoucnost, a právě proto se k němu uchyluje nejen Česká republika, ale také postupně většina evropských zemí.

Lepší obrazová kvalita, více programů

Z přechodu budou v konečném důsledku těžit i samotní uživatelé. DVB-T2 neklade takové nároky na datové přenosy jako starší standard DVB-T. Díky tomu by mělo být v praxi stabilnější a nemělo by docházet k výpadkům a fragmentacím obrazů.

Díky nižší datové náročnosti bude v sítích DVB-T2 k dispozici více televizních programů.

Některé televizní stanice budou vysílat ve vysokém rozlišení, těžit z toho v konečném důsledku budou samotní uživatelé, kteří si budou moci užívat lepší obrazovou kvalitu. Už nyní potvrdila HD vysílání Česká televize, u ostatních se zatím čeká.

Rozšířit by se měly také nabídka a obsah standardu HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Jde v podstatě o technologii hybridního vysílání, které propojuje klasické televizní vysílání s internetovým připojením. Technologie HbbTV je dostupná často prostřednictvím červeného tlačítka na dálkových ovladačích a dovoluje přistupovat s archívům televizních stanic, nejrůznějším videotékám a internetovému televiznímu zpravodajství.

Časový harmonogram vypínání DVB-T vysílání
LISTOPAD 2019
Vysílač Multiplex-1Multiplex-2Multiplex-3Multiplex-4
Praha – Žižkov27. 11. 20198. 1. 20208. 1. 2020
Praha – Cukrák27. 11. 201915. 1. 202015. 1. 2020
LEDEN 2020
Vysílač Multiplex-1Multiplex-2Multiplex-3Multiplex-4
Votice – Mezivrata 7. 1. 22. 1. 22. 1. 
Trutnov – Černá hora7. 1. 12. 2. 28. 4. 
Ústí nad Labem – Buková hora30. 1. 23. 3. 20. 4. 
Chomutov – Jedlák30. 1.23. 3. 20. 4. 
Praha – Ládvíběhem ledna
Praha – Novodvorskáběhem ledna
Praha – Olšanskáběhem ledna
Benešov – Kozmiceběhem ledna
Rakovník – Louštínběhem ledna
ÚNOR 2020
Vysílač Multiplex-1Multiplex-2Multiplex-3Multiplex-4
Plzeň – Krašov4. 2.2. 3.1. 4.
Plzeň – Vodárnaběhem února
Domažlice –
Vraní vrch
4. 2.2. 3.5. 4.během února
Domažlice – Čerchovběhem února
Cheb – Zelená hora12. 2.16. 3.
Jáchymov – Klínovec12. 2. 16. 3.během února
České Budějovice
– Kleť
19. 3.13. 2.19. 2.během února
Vimperk – Mařský vrch19. 3.13. 2.19. 2.
Sušice – Svatobor26. 2.30. 3.5. 4.během února
Liberec – Ještěd26. 2.30. 3.26. 4.
Česká Lípa – Špičákběhem února
Děčín – Chlumběhem února
Jablonec nad Nisou –
Černá Studnice
během února
Mariánské Lázně – Dyleňběhem února
Teplice – Vodárnaběhem února
Ústí nad Labem – Krušnohorskáběhem února
BŘEZEN 2020
Vysílač Multiplex-1Multiplex-2Multiplex-3Multiplex-4
Brno – Kojál31. 3.4. 5.4. 5.
Brno – Hády31. 3.6. 5.6. 5.
Brno – Barvičova31. 3.11. 5.11. 5.během května
Mikulov – Děvín31. 3.18. 5.4. 5.
DUBEN 2020
Vysílač Multiplex-1Multiplex-2Multiplex-3Multiplex-4
Pardubice – Krásné30. 4.25. 5.25. 5.
Pardubice – Slatiňanyběhem dubna
Jihlava – Javořice30. 4.25. 5.25. 5.
Jeseník – Praděd30. 4.1. 6.4. 6.
Ostrava – Hošťálkovice30. 4.1. 6.8. 6.
Ostrava – Hladnov30. 4.1. 6.8. 6.
Frýdek-Místek – Lysá hora30. 4.1. 6.8. 6.
Hradec Králové – Chlumběhem dubna
Svitavy – Hřebečovběhem dubna
Ústí nad Orlicí –
Andrlův Chlum
během dubna
KVĚTEN 2020
Vysílač Multiplex-1Multiplex-2Multiplex-3Multiplex-4
Zlín – Tlustá hora31. 5.23. 6.23. 6.
Zlín – Segmentběhem května
Valašské Klobouky –
Ploštiny
31. 5.23. 6.28. 6.
Brno – Jihlavskáběhem května
Frenštát pod Radhoštěmběhem května
Hlubočec – Hůrkaběhem května
Hodonín – Kapánskoběhem května
Jihlava – Jeníkovběhem května
Olomouc – Slavonínběhem května
Ostrava – Lanováběhem května
Třebíč – Vartemberkběhem května
Uherské Hradiště – Rovninaběhem května
Znojmo – Deblínekběhem května
Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků