Hlavní obsah
Zámek Lysice, některé místnosti se fotí, jiné ne Foto: Vratislav Konečný

Digitální televize zatím jen v devíti evropských zemích

Zatímco digitálně dnes vysílá řada satelitních programů, šíření digitálního signálu v pozemním vysílání se v Evropě prosazuje jen velmi pomalu. Zatím s ním začali pouze v devíti evropských zemích, u nás je jen ve zkušebním provozu.

Zámek Lysice, některé místnosti se fotí, jiné ne Foto: Vratislav Konečný
Digitální televize zatím jen v devíti evropských zemích

Největší zkušenosti s pozemním digitálním vysíláním má Velká Británie, kde tímto způsobem začali šířit signál už v listopadu 1998. Digitální signál z pozemních vysílačů může dnes přijímat zhruba 15 procent britských domácností - ostatní stále naladí televizi jen ve starší analogové podobě. Pokrytí území Velké Británie ale stále roste a podle nejnovějších plánů mají být staré vysílače definitivně vypnuty v roce 2012.

V České republice je možné pozemní digitální vysílání přijímat zkušebně už od jara 2000 v Praze. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by mohla dnes vyhlásit řízení na digitální televizní a rozhlasové licence.

V Německu už jen digitální vysílání

První evropskou zemí, která se alespoň na části svého území rozhodla definitivně vypnout původní vysílače, je Německo. Cestu k digitalizaci zde začali sice poměrně pozdě, až v roce 2002, už za rok ale obyvatelé Berlína a Braniborska mohli své klasické televizní antény definitivně odevzdat do sběru - bez nového přijímače nebo přídavného dekodéru televizního signálu (set-top boxu), se zde na televizi už nepodívají.

Ve Španělsku zkrachovala soukromá stanice Quiero

Dříve než v Německu se do řádného digitálního vysílání pustili ve dvou severských státech - Švédsku a Finsku. V prvním z nich to bylo už v dubnu 1999, země tisíce jezer pak spustila pozemní digitální vysílání v srpnu 2001. Mezitím (v květnu 2000) se přidalo i Španělsko, tamní soukromá společnost Quiero však zkrachovala (ostatně podobně dopadla i v Británii placená televize ITV) a španělská vláda v současnosti hledá novou podobu přechodu na plně digitální vysílání.

Z nových možností, které digitální televizní vysílání přináší (například jednodušší příjem signálu, více programů, kvalitnější zvuk nebo různé interaktivní služby), se mohou od podzimu 2001 těšit i diváci v části Švýcarska. V Nizozemsku spustili přechod na digitalizaci v dubnu 2003 a sousední Belgie se přidala v červenci téhož roku. Zatím poslední evropskou zemí, kde začali s pozemním digitálním vysíláním, byla letos v lednu Itálie.

Digitální televize i mimo Evropu

Od analogového vysílání se k modernějšímu digitálnímu postupně odklánějí i jinde ve světě, i když ne všude přebírají "evropskou" normu DVB-T. Řádné vysílání zatím z mimoevropských zemích zavedli ve Spojených státech (1998 - stejný systém používá také Kanada a Jižní Korea, normu přijali i v Mexiku, Argentině nebo na Tchaj-wanu). Digitálně vysílají i v Austrálii (od roku 2001), Singapuru a samozřejmě i v hlavní asijské elektronické velmoci, Japonsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků