Hlavní obsah

Co umí vaše PC 29/2004 - Jak rychle prohlížet zprávy s RSS

Seriál plný rad pro vaše programy a internetovou poradnu vám Novinky.cz přináší každý čtvrtek. Dnes se dočtete, jak se dozvědět o nejnovějších zprávách na českém i zahraničním internetu, aniž byste museli jednotlivé zpravodajské weby procházet či číst dané články.

Co umí vaše PC 29/2004 - Jak rychle prohlížet zprávy s RSS

Technologie, která takovouto možnost nabízí, se nazývá RSS (z anglického Rich Site Summary = stručný přehled obsahu stránek). Setkat se můžete ještě s RDF (což je zase z Resource Description Format), který v minulosti vznikl na programátorské půdě společnosti Netscape pro její prohlížeč.

Obě tyto technologie berou za základ použítí XML (eXtended Markup Langugage), které popisuje stručně obsah informací. Cílem RSS technologie je zobrazit na jedněch konkrétních webových stránkách obsah mnoha deníků - a to především nadpis článku, popis neboli tzv. perex a odkaz na kompletní článek.

Jak takový výčet pomocí RSS vypadá můžete vidět v praxi například i na Novinkách (www.novinky.cz/deniky)

Tento způsob zobrazení informací se nazývá generování RSS agregátorem. Obsah jednotlivých zpravodajských serverů se vám zobrazí jen po zadání konkrétní webové adresy, aniž byste museli něco instalovat. Po zadání webové RSS adresy Novinek.cz se vám články zobrazí roztříděné do 9 různých a konkrétních rubrik (Zpravodajství, Deníky, Ekonomika a finance, Odborné a technické servery, Společenské magazíny a web pro ženy, Sport, Blogy, Další zdroje či Regionální zdroje).

Máte-li ve vašem prohlížeči zapnutou funkci cookies, můžete si zároveň zvolit, jaká konkrétní média má agregátor sledovat a že jich je. Tento způsob zobrazení informací je sice jednoduchý, nicméně neposkytuje takový komfort, jako program speciálně určený pro RSS kanály.

Ten pouze nainstalujete, nastavíte RSS kanály pro odběr a dobu, za jakou se mají kontrolovat nové zdroje. Program pak sám prohledá, zda nepřibyly nové zprávy, články či zajímavosti. Výhodou také je, že to vše funguje bez reklam, což je do jisté míry zapříčiněno tím, že RSS není standardizováno a je "naživu" jen díky skupinám nadšenců.  Tyto programy naleznete ke stažení třeba na www.slunecnice.cz, kde dáte hledat spojení RSS.

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Přeji pěkný den,

při spuštění Windows XP se nezapíná numerická klávesnice, v BIOSu je ale nastaveno "on".

Děkuji za odpověď.

Vyjádření: Ing. Emil Maškovský: "WinXP si zapínání Num-Lock řeší nezávisle na Biosu, ukládá si a pamatuje stav zvlášť pro každého uživatele. Bohužel, pro defautního uživatele je standardně vypnut, takže není tak úplně snadné donutit systém, aby po spuštění Windows byl Num-Lock zapnut, a lze to provést pouze změnou v registru. Spusťte editor registru příkazem Start/Spustit/regedit (Start/Run/regedit) V levé části okna najděte klíč "HKEY_USERS/.Default/Control Panel/Keyboard", klepněte na něj. V pravé části okna změňte (po dvojitém poklepání) hodnotu "InitialKeyboardIndicators" , zadejte číslici "2" (bude tam předtím patrně nějaká podivná hodnota, té si nevšímejte, důležité je že hodnota "2" znamená zapnutý Num-Lock). Po restartu počítače by již měl být Num-Lock po startu zapnutý (a to i pro nově přidané uživatele)." Oficiální zpráva společnosti Microsoft je zde: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;cs;836242

Dobrý den,

v mém počítači je instalováno:

Board: i440LX-ALi5135
Display: RAGE PRO TURBO AGP (English) (Display adapter)

Chtěl bych mít v počítači instalován hardware 3D urychlovač.

Je to možné pouze výměnou grafické karty (jaké?), nebo je nutné vyměnit i základní desku?

Děkuji, Janoušek

Vyjádření: Radek Jareš: "RAGE PRO TURBO AGP je s nevyšší pravděpodobností 3D urychlovač (3D grafická karta). Kontrolu funkčnosti můžete provést pomocí programu dxdiag.exe (spustíte pomocí tlačítka stat a položky spustit). Na záložce Zobrazení stiskněte tlačítko Test rozhraní direct 3D."

Dobrý den,

Mám následující problém: chci připojit digitální foťák k počítači, ale počítač pracuje pod OS Windows 95 a foťák podporuje W 98 SE a výše.

1) Můžete mi poradit, zda je jednodušší přeinstalovat OS na W 98, nebo hledat jiné řešení (např. čtečka paměťových karet podporující W 95)?

2) Jak obtížná je (pro pokročilejšího uživatele) přeinstalace OS (W 95 na W 98)? Lze to zvládnout doma, nebo je lépe tento úkon svěřit servisu? Existuje na toto na webu návod nebo postup?

Předem moc děkuji za radu.

S pozdravem,

Richard Frk

Vyjádření: Shrek: "Foťák podporuje až 98SE z prostého důvodu. Nižší verze Windows totiž nepodporují rozhraní USB, které váš fotoaparát zřejmě používá. Jiné řešení než upgrade na vyšší verzi Windows najdete poměrně těžko, protože čtečka paměťových karet, pokud neseženete nějakou integrovanou, bude s největší pravděpodobností vyžadovat rozhraní USB rovněž.
Upgrade zvládnete sám v pohodě doma, důležité je vědět základní věc. Musíte použít plnou verzi operačního systému, nikoliv tzv. OEM. OEM verzí (software za nižší cenu, dodávaný s novým PC) totiž nelze upgrade provést. Postup je prostší, než očekáváte. Spusťte počítač, nastartujte stávající operační systém, pak vložte CD s novým OS, následujte pokyny na obrazovce. Ovšem v dnešní době bych doporučil spíše než Win98SE nějakou novější verzi Windows. Záleží na konfiguraci počítače, na nějž chcete nový systém instalovat.

Dotazy k vyjádření

Dobrý den,

na nový počítač jsem si nainstalovala W2000 Professional. Je to výborné, ale nemohu spustit některé starší hry (např. DUKE). Spuštění hry jakoby proběhne, ale bez nějakého hlášení okamžitě skončí. Prý na to existuje nějaký doplněk, service pack nebo něco podobného, ale kde je ke stažení nebo ke koupení. Nebo v čem je chyba? Syn mi neustále vyčítá, že si kvůli mému novému počítači nemůže hrát své staré oblíbené hry. Děkuji

Dobrý den,

lze nějak obejít při startu počítače potřebu klávesnice? (ÚVAHA: bude-li několik počítačů propojeno do sítě, a budu-li chtít jen z jednoho PC posílat příkazy ostatním, pak za normální situace bych potřeboval ke každému PC klávesnici zvlášť. Existuje nějaká jiná možnost, jak jednotlivým PC vnutit představu, že klávesnici nepotřebují)?

Předem děkuji za odpověď,

Martin

Dobrý den,

mám Windows XP Professional. Po usnutí počítače (režim spánku ) se tento již neprobudí, pomůže jen vypnutí. Nemůže to být chyba softwaru?

Díky za pomoc. Karel Čampulka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků