Hlavní obsah
Více informací o akcích Úřadu práce ČR pro zájemce a zaměstnavatele hledající práci resp. zaměstnance v rámci EU/EHP - www.eures.cz Foto: Libor Šimánek

Co umí vaše PC 28/2004 - Aktualizujte BIOS a další ovládací software on-line

Seriál plný rad pro vaše programy a internetovou poradnu vám Novinky.cz přináší každý čtvrtek. Setkali jste se s tím, že váš počítač nerozezná větší disk, či nepracuje správně s nejnovějším procesorem? Pak je na místě, abyste zkusili upgradovat BIOS.

Více informací o akcích Úřadu práce ČR pro zájemce a zaměstnavatele hledající práci resp. zaměstnance v rámci EU/EHP - www.eures.cz Foto: Libor Šimánek
Co umí vaše PC 28/2004 - Aktualizujte BIOS a další ovládací software on-line

Co to je BIOS?

Zkratka BIOS pochází z anglického Basic Input Output System, což je část řídícího programového systému počítače, která obsluhuje základní systémové skupiny zařízení počítače na základě instrukcí z programové vrstvy obsazené operačním systémem. Znamená to tedy, že pokud je BIOS špatně navržen, pak s počítačem mohou být problémy. Proto výrobci základních desek poskytují nové verze BIOSů, aby zajistili jak lepší stabilitu systému, tak větší kompatibilitu s novým hardwarem.

Jak upgradovat?

Možností, jak přehrát starý BIOS na novou verzi, je více. Nejčastěji se BIOS stáhne ze stránek výrobce základní desky a pomocí flashovacího programu se z bootovací diskety nahraje. Tato možnost je sice praktická, ale běžnému uživateli bych ji nedoporučoval, jelikož si takto můžete motherboard i docela pěkně zničit - alespoň než vám ho někde za finanční odměnu opraví. Musíte totiž sledovat několik parametrů, mezi které patří především Výrobce desky, přesný Typ, Verze, s audiem či bez, se síťovou kartou či bez, atd.

Daleko jednoduší je využít aplikace, která tuto nelehkou práci udělá za vás. Osobně mám zkušenosti s deskami MSI (Microstar), ale podobné je to například i u motherboardů značky ASUS. Tou aplikací je v případě MSI program Live Update, jehož součástí je i MSI Live Monitor (program naleznete na instalačním CD, které jste obdrželi při zakoupení produktu). Poté, co ho nainstalujete, objeví se vám v system tray (vedle hodin)  ikonka tohoto programu, zástupci se ale přidají i na Plochu. Připojíte se tedy k Internetu a pravým tlačítkem myši kliknete na ikonu této aplikace v system tray (vypadá jako lidské oko) a zvolíte z právě otevřené nabídky příkaz Auto Search. Zobrazí se vám následující dialogové okno, kde si vyberete, co vše chcete vyhledávat. Pokud je to jen BIOS, zaškrtněte pouze Search Mainboard BIOS Version a klikněte na tlačítko Next.

Poté co procedura zjistí údaje o vaší desce a porovná je s údaji na internetu, ohlásí to statutem Done (hotovo).

Pokračovat můžete tlačítkem Finish, načež vám aplikace ohlásí, zda našla BIOS pro váš Mainboard.

Kliknutím na toto hlášení se vám otevře tabulka, ve které vidíte Typ vaší desky a pak v levé části verzi BIOSu co právě používáte a v pravé verzi co je on-line k dispozici. Pod tímto jsou napsané změny, které nový BIOS přináší. Úplně na konci je tlačítko Live Update, pomocí kterého můžete BIOS při rozdílných verzích upgradovat.

Program si nejprve nový BIOS stáhne z internetu na lokální disk a pak spustí samotnou instalaci, ve které pouze zvolíte, že chcete instalovat ve Windows prostředí a počkáte, než systém ohlásí úspěšný update. A na úplný závěr restartujete počítač.

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 115:
(anuki@seznam.cz)

Dobrý den,

prosím o radu, jak odstranit video soubory, které si stáhnu z internetu. Některé videa, která si stáhnu, mi nejdou odstranit a pořád se mi objevuje, že soubor nejde odstranit, protože je používán jiným programem, ale mám všechny programy, které by ho mohli používat určitě vypnuté, ale pořád to nejde.

Děkuji.

Vyjádření: Jednou z možností je tyto soubory odstranit v nouzovém režimu. Druhým řešením může být postup pana Jiřího Mojžíše, který píše: "Vypněte si v prohlížeči zobrazení miniatur (ikony videa ukazují jejich první snímek). Pak by to mělo jít - měl sem stejný problém ve Win XP... dlouho dlouho mi trvalo, než sem to rozlouskl :)".

Dobrý den,

mám problém, že když pošlu počítač spát, vše proběhne v klidu, ale asi po 5 vteřinách se rozsvítí monitor (bílá plocha). Nemůžu zjistit jak a kde nastavit, aby v režimu spánku byl monitor vypnut. Předem díky za odpověď. L.

Vyjádření: Pan Radek Jareš: "Váš monitor není pravděpodobně nastaven na automatické vypínání. V OSD menu monitoru hledejte položku "Power saving", "Auto off", "Auto suspend" nebo něco s podobným významem."

Dotaz 117:
(viper05@post.cz)

Přeji dobrý den.

Používám MS Outlook s MS Office XP SP3 na systému Windows XP SP1. Od jisté doby mě poštovní klient při otevírání obrázkové přílohy (JPEG, GIF, BMP, . . .) neustále obtěžuje dotazovacím dialogem - "Některé soubory mohou obsahovat viry nebo nějakým způsobem poškodit počítač", spoustu dalšího textu a pod tím se nabízí co chci s obrázkem udělat - OTEVŘÍT, ULOŽIT (toto okýnko je však nepřístupné - zešedlé), STORNO a DALŠÍ INFORMACE. Na závěr se nabízí dialog "Před otevřením souboru tohoto typu se vždy dotázat", který je zaškrtlý, ale nejde změnit, jelikož není přístupný - také zešedlý (jako by se jednalo o příponu EXE, nebo COM). Zřejmě nastala nějaká změna v registrech, nebo co. Poradí někdo, jak se toho zbavit?

Díky za radu.

Vyjádření: PPTOM: "V nastavení klienta MS Outlook musíte v sekci Možnosti najít kartu zabezpečení a tam jsou volby pro "zakázat ukládání a otvírání příloh s nebezpečným obsahem" nebo tak nějak. Tady musíte nastavit povolení a bude vám všechno fungovat jako dřív. Kdoví, proč program mezi nebezpečný soubory zahrnuje i JPG a podobné, které nejsou napadány viry."

Dotazy k vyjádření

Přeji pěkný den,

při spuštění Windows XP se nezapíná numerická klávesnice, v BIOSu je ale nastaveno "on".

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v mém počítači je instalováno:

Board:  i440LX-ALi5135
Display: RAGE PRO TURBO AGP (English) (Display adapter)

Chtěl bych mít v počítači instalován hardware 3D urychlovač.

Je to možné pouze výměnou grafické karty (jaké?), nebo je nutné vyměnit i základní desku?

Děkuji,  Janoušek

Dobrý den,

Mám následující problém: chci připojit digitální foťák k počítači, ale počítač pracuje pod OS Windows 95 a foťák podporuje W 98 SE a výše.

1) Můžete mi poradit, zda je jednodušší přeinstalovat OS na W 98, nebo hledat jiné řešení (např. čtečka paměťových karet podporující W 95)?

2) Jak obtížná je (pro pokročilejšího uživatele) přeinstalace OS (W 95 na W 98)? Lze to zvládnout doma, nebo je lépe tento úkon svěřit servisu? Existuje na toto na webu návod nebo postup?

Předem moc děkuji za radu.

S pozdravem,

Richard Frk

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků