Hlavní obsah
Sjezdovka Razula v sobotu přivítala lyžaře ideálními podmínkami. Foto: Martina Žáčková

Co umí vaše PC 14/2004 - Ušetřete místo na pevném disku ve Windows XP!

Seriál plný rad pro vaše programy a internetovou poradnu vám Novinky.cz přináší každý čtvrtek. Dnešní díl obsahuje návod, jak můžete ušetřit místo až několika gigabajtů na vašem pevném disku po více než měsíčním používání Windows XP.

Sjezdovka Razula v sobotu přivítala lyžaře ideálními podmínkami. Foto: Martina Žáčková
Co umí vaše PC 14/2004 - Ušetřete místo na pevném disku ve Windows XP!

Kopírujete soubory na disk, ale není už dostatek místa, nebo na vás stále vyskakují hlášky systému, že je málo místa na disku? Takový problém bývá většinou neřešitelný, nebo resp. řešitelný, ale to pouze smazáním nějakých vašich dat či dokoupením dalšího pevného disku. My vám poradíme, jak toto dilema vyřešit, aniž byste přišli o nějaká data, které byste mohli postrádat.

Řešení spočívá ve funkci systému, která je nazývána jako Obnovení systému. Ta umožňuje sledovat a vracet nebezpečné změny systému Windows XP - abych byl konkrétní, tak stáhnete-li například nový ovladač pro váš skener, nainstalujete ho a pak zjistíte, že zařízení s ním spolupracuje hůř, jednoduše kliknete na tlačítko vrácení změn a vše je při starém. Tato funkce je standardně zapnuta při instalaci systému sama - je to hezká věc, ale na disku zabírá opravdu až moc místa. Pokud si tedy myslíte, že to zvládnete i bez ní, pak ji doporučuji vypnout a ušetřit tak mnoho místa pro jiné důležité soubory než jen pořád staré a staré zálohy.

Kde tuto funkci naleznu?

Nástroj Obnovení systému je umístěn ve Vlastnostech systému. Ty spustíte tak, že kliknete na Start a zde naleznete tlačítko Tento počítač (nebo resp. tato ikona může být i na ploše). Na to kliknete pravým tlačítkem myši a z otevřeného kontextového menu vyberete položku Vlastnosti. Otevře se okno Vlastnosti systému (lze také klávesovou zkratkou okna+Pause). Zde pak vyberete záložku Obnovení systému a pomocí zaškrtávajícího polička u Vypnout nástroj Obnovení systému na všech jednotkách tuto funkci deaktivujete. Vaše volby již jen potvrdíte OK.

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dobrý večer,
zajímalo by mne, jestli se dá nějakým způsobem obejít kapacita baterie Acer notebooku TM 212 TX. Její životnost je psaná asi 90 min. To je v praxi nedostačující a notebook připojený kabelem k elektrice ztrácí na kouzlu.

Díky

Iveta Krčmářová

Vyjádření: Bohužel, kapacitu baterie zřejmě neobejdete. Je možné se pouze dotázat společnosti Acer, zda nevyrábějí i baterie o větší kapacitě.

Mám prosbu. Potřebuji poradit. Nemohu odeslat poštu - Outlook Expresem mi při odeslání napíše: "Zprávu nelze odeslat....Protokol SMTP, odezva serveru:554....realy acces denied, Port:25, Zabezpečení{SSL}:Ne, chyba serveru: 554,Číslo chyby:0x800CCC79" Díky.

Vyjádření: Dobrý den, měl jsem podobný problém, a to dost dlouho a dost mě to štvalo. Vsadím se, že jste připojen/a k netu přes mobil. V tom případě pokud je připojení poskytováno spol. Eurotel stačí, když změníte server odchozí pošty na smtp.etmail.cz. Holt Eurotel posílá spousty nevyžádaných reklamních SMS, ale tuto důležitou informaci, aby z nich zákazník ždímal. Pokud službu poskytuje T-Mobile, kontaktujte je na jejich zákaznické lince a chtějte vědět nastavení poštovních serverů. Zdraví M.Tollar

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jakým programem se vytváří virtuální cd s příponou *.bin a *.cue

Dekuji za odpověď.

Vyjádření:

1. možnost: Použijte například CDRWIN. Tygřík007

2. možnost: Použijte CloneCD (jsou to obrazy disků). VH

3. možnost: Zkuste Daemon Tools, které dokáže vytvořit virtuální CD i z několika jiných druhů image, popřípadě SoftDisc, jehož shareware verze je dostupná ke stažení na http://download.com.com/3120-20-0.html?qt=daemon+toolstg=dl-2001

S pozdravem
Vojta Mrakota

Dotazy k vyjádření

Dobrý den,
už si nevím rady. Nemohu se zbavit napevno změněné výchozí adresy v IE 6.

Podniknuté kroky:

Nástroje - možnosti - domovská stránka.......nepomohlo. Příkazem regedit - odmazány všechny zmínky o dané adrese...nepomohlo. Utilitka jv16 tool - nepomohlo. Utilitka AdAware 6 - nepomohlo.

Vypadá to, že se mi červ zavrtal hodně hluboko do systému.
Byl bych vděčen za jakoukoliv pomoc.
Předem dík

Pavel Tököly - Olomouc

Dobrý den,
můj problém je asi banální: pracuji na macu, systém 9.2.2 a hledám program na vyhledávaní mp3 (zadat interpreta nebo titul a najít free-verzi), winamp a podobné dosažitelné softwary na netu na mém systému nefunguji.
Poradíte mi?

Děkuji, Mácha

Dobrý den. Potřeboval bych vědět, jakým způsobem nahraji video-data upravená v PC zpět na kazetu VHS. V návodu ke kameře Sony, jsou popsány pouze postupy jak záznam z VHS nebo z kazety miniDV dostat pomocí USB kabelu do počítače a sestříhat jej (kamera může nahrávat i na paměťovou kartu Memory Stick).
 

Děkuji za odpověď. Martin Klubus

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků