Hlavní obsah
Sociální síť WT.Social Foto: repro WT.Social

Chtěl konkurovat Facebooku. Sociální síť od tvůrce Wikipedie nemá ani 500 000 uživatelů

Facebook je největší sociální sítí na světě, používá jej již více než 2,7 miliardy lidí. Právě této světoznámé platformě se snaží od roku 2019 konkurovat nová sociální síť WT.Social, za kterou stojí zakladatel Wikipedie. Síť přitom staví na podobných principech jako slavná encyklopedie. Problém je ale v tom, že uživatelé jí přibývají jen velmi pozvolna.

Sociální síť WT.Social Foto: repro WT.Social
Chtěl konkurovat Facebooku. Sociální síť od tvůrce Wikipedie nemá ani 500 000 uživatelů

WT.Social – známá také jako WikiTribune Social – byla spuštěna na přelomu října a listopadu 2019. Už o měsíc později hlásil zakladatel Jimmy Wales 400 000 uživatelů a vše nasvědčovalo tomu, že mezi Facebookem a Wikipedií, respektive jejím zakladatelem Jimmy Wales, dojde k souboji titánů.

Jenže další přírůstek uživatelů už tak dramatický nebyl. Podle posledních zveřejněných dat z loňského května přibylo nové sociální síti jen něco málo přes 40 000 účtů, konkrétně tvůrci ohlásili 446 775 uživatelů, což žádné oslnivé číslo není.

Přitom v loňském roce měla síť WT.Social jednu z nejlepších možností, jak nové „duše“ získat. Prostřednictvím sociálních sítí se totiž často šíří nejrůznější dezinformace. A to i přesto, že se provozovatelé sítí snaží proti tomu všemožně bojovat. Právě v tomto se ale WT:Social liší, proti dezinformacím účinně bojuje.

Na příspěvcích se totiž může podílet více lidí najednou. „Dovedete si představit sociální síť, na které může příspěvky zpracovávat celá komunita?“ neskrýval nadšení z novinky zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.

Rok 2020 byl z pohledu sociálních sítí tristní, dezinformace – především v souvislosti s koronavirem – se šířily internetem právě prostřednictvím těchto sítí jako houby po dešti. Ale evidentně ani to nestačilo, aby se síť s ověřenými informacemi stala středem zájmu.

„Neodvádíme dobrou práci, abychom skutečně odhalili to nejlepší na platformě. Musíme projít evolucí,“ podotkl k tomu Wales pro Stanford Social Innovation Review.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků