Hlavní obsah
Pozorovat klokany zblízka mohou nyní návštěvníci olomoucké zoo. Foto: Vlasta Hradilová

Červ Explorezip ničivější než kdy dříve

Novou destrukční "N" variantu počítačového viru W32/Explorezip zachytily v elektronické poště některé antivirové společnosti. Stejně jako jeho předchůdci se může šířit velmi rychle, v infikovaných počítačích si po své aktivaci zvolí soubory či dokumenty a vymaže jejich původní obsah, řekl ČTK Pavol Nemec z firmy Panda Software.

Pozorovat klokany zblízka mohou nyní návštěvníci olomoucké zoo. Foto: Vlasta Hradilová
Červ Explorezip ničivější než kdy dříve

Tuto operaci podle něj virus provádí každých 30 minut. "Bohužel změny jsou už nevratné a jejich důsledkem je ztráta většiny údajů v počítači," upozornil. V sítích si tento takzvaný červ vyhledává další uživatele přes systémový adresář Windows a zabezpečí si svoje spuštění i v jiných počítačích.

Mažte nevyžádanou poštu

W32/Explorezip.N posílá poštovní zprávy z infikovaného počítače využitím příkazů MAPI v MS Outlook, MS Outlook Express a MS Exchange. Napadá počítače spuštěním přípony zipped_files.exe. "Když se po Mellise v roce 1999 vyskytla první varianta Explorezipu, byl to dlouhou dobu jeden z nejnebezpečnějších virů," zdůraznil Nemec.

Odborníci důrazně doporučují zachovávat rozvahu při přijímání elektronické pošty, používat aktualizované antivirové programy a nevyžádanou poštu nekompromisně mazat.

Lirva útočí

Nejnovější útoky počítačových virů zahájil ve čtvrtek v ČR v několika verzích rozesílaný Lirva nebo Naith. Podle antivirové společnosti Alwil však není nebezpečný a nevyvíjí žádnou destruktivní činnost.

Jde o vir střední nebezpečnosti, který se velmi rychle šíří a poprvé se objevil 7. ledna. I zde je nejlepší obranou kvalitní antivirový program a ukázněné používání počítače.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků