Hlavní obsah

Cenzura sociálních sítí? Bílý dům chce shromažďovat podrobnosti

– Washington

Bílý dům zprovoznil webový formulář, na němž mají Američané a lidé žijící v USA hlásit případy internetové cenzury. Dotazník, o němž na Twitteru informovala prezidentská kancelář, je projevem nesouhlasu prezidenta Donalda Trumpa se zásahy sociálních sítí Twitter, Facebook a dalších proti manipulativním informacím uživatelů.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

"Sociální sítě mají prosazovat svobodu projevu. Mnoha Američanům ale jejich účty zavřeli, zakázali nebo je nespravedlivě nařkli z nejasného 'porušování' uživatelských pravidel. Ať jsou vaše názory jakékoli, podělte se se svou zkušeností s prezidentem Trumpem, máte-li podezření, že se takového zásahu vůči vám dopustili kvůli politické tendenčnosti," uvádí se na úvodní stránce formuláře.

Uživatel je vyzván, aby uvedl své jméno a kontaktní informaci, aby sdělil, zda je občanem USA, a popsal, co se mu s jeho účtem na sociální síti přihodilo. Má rovněž možnost zajistit si zasílání prezidentových newsletterů "aby byl informován bez závislosti na platformách Facebook a Twitter". Co se s poskytnutými informacemi stane, webový formulář neuvádí.

Trump v minulosti několikrát tvrdě kritizoval správce sociálních sítí, které v USA blokují extremistické účty většinou ultrapravicových aktivistů. Počátkem května prezident na Twitteru napsal, že soustavně monitoruje cenzuru amerických občanů na sociálních sítích. "Toto jsou Spojené státy americké, kde platí zásada známá jako svoboda projevu," napsal Trump.

Bílý dům ve středu odmítl podepsat takzvanou christchurchskou výzvu, která volá po blokování teroristického a násilně extremistického obsahu na internetu. Výzvu iniciovala novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v reakci na masakr muslimských věřících ve městě Christchurch. Spolu s ní ji podpořili francouzský prezident Emmanuel Macron, britská premiérka Theresa Mayová, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo kanadský premiér Justin Trudeau. USA podpis nepřipojily s odůvodněním, že respektují svobodu projevu.

Reklama

Výběr článků

Načítám