Hlavní obsah

Bluetooth se za pár let stane běžnou výbavou většiny automobilů

Technologie Bluetooth za pět let nebude jen výsadou divně vypadajících lidí s headsety u ucha. V roce 2013 bude tato technologie pro mobilní komunikaci s volnýma rukama i ve 30 procentech všech nově vyrobených osobních aut ve světě. Uvedla to na internetu průzkumová agentura ABI Research.

Bluetooth se za pár let stane běžnou výbavou většiny automobilů

Agentura předpokládá, že za pět let bude ve světě 2,4 miliardy zařízení s touto technologií. Mobilní telefony v tom budou mít podíl přes 50 procent a spolu s headsety přesáhnou tři čtvrtiny. Technologie se také bude podílet na přenosu hudby. Trh se zbožím, které s technologií Bluetooth dodávají automobilkám nezávislí výrobci, nyní roste rychle.

Loni to bylo kolem 25 miliónů jednotek, což představuje meziroční nárůst o 54 procent. Čím dál více aut tak bude mít Bluetooth přímo z automobilky a jejich řidiči je využijí nejen na volání s oběma rukama na volantu.

Vestavěný bluetooth mají ve své výbavě i sporťáky

Chevrolet Camaro patří mezi ostře sledované novinky letošního roku. V USA se prodej nových modelů Camaro rozběhne během prvního čtvrtletí roku 2009, o něco později zamíří i do Evropy.

 

:. Chevrolet Camaro

 

Přestože je Chevrolet Camaro ryze sportovním automobilem, můžete si k němu objednat v rámci příplatkové výbavy propojení mobilního telefonu přes Bluetooth, prémiový audiosystém Boston Acoustics, USB přípojku, zadní parkovací asistent nebo systém startování vozu na dálku.

Přibude i dodatečných zařízení, která budou s pomocí Bluetooth přenášet soubory s digitálním hudebním záznamem do stereo systému v autech. V dalších letech může Bluetooth přenášet i video pro cestující na zadních sedadlech.

A je možné, že časem bude Bluetooth například přenášet i signál ze senzorů na kolech, zda je patřičný tlak vzduchu v pneumatikách. Ještě před čtyřmi lety nabízely Bluetooth v některých luxusních vozech jen některé automobilky, například BMW, Lexus či Chrysler.

Nyní čím dál více automobilek montuje Bluetooth nejen do nejdražších nodelů. Svou roli v tom sehrály i zákony zakazující mluvit během řízení do mobilu v ruce, připomněla na internetu MSNBC.com.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků