Hlavní obsah
Vývoj hodnoty bitcoinu na začátku srpna. Foto: David Ryneš, Novinky

Bitcoin stále posiluje. Za týden kurz vzrostl o 46 000 korun

V růstu pokračoval kurz kybernetické měny bitcoin prakticky celý uplynulý týden. Za posledních sedm dní dokonce nejznámější virtuální měna posílila o 2000 dolarů, tedy v přepočtu o bezmála 46 000 korun. Vyplývá to z informací jednotlivých burz.

Vývoj hodnoty bitcoinu na začátku srpna. Foto: David Ryneš, Novinky
Bitcoin stále posiluje. Za týden kurz vzrostl o 46 000 korun

Ve druhé polovině července se bitcoiny obchodovaly za necelých 11 000 dolarů (253 000 Kč). Pak si ale vzal na mušku virtuální měny americký prezident Donald Trump.

Přestože kritizoval především připravovanou virtuální měnu libra, za kterou stojí sociální síť Facebook, negativně to ovlivnilo prakticky celý trh s kyberměnami. Například kurz populárních bitocinů se propadl až na 9490 dolarů, tedy v přepočtu 218 000 Kč.

S příchodem srpna však bitcoiny začaly opět posilovat. Za pouhých sedm dní se kurz vyhoupl postupně o již zmiňované dva tisíce dolarů. V současnosti tak má jedna virtuální mince hodnotu pohybující se těsně pod a nad hranicí 12 000 dolarů (276 000 Kč).

Vývoj hodnoty bitcoinu

Foto: Martin Havelka, Novinky

Velký pád a opětovný vzestup

Sluší se připomenout, že zkraje letošního roku se bitcoiny obchodovaly za méně než 4000 dolarů (92 000 Kč). Kurz začal výrazně posilovat až letos na jaře, kdy postupně posílil až na trojnásobnou hodnotu.

I přesto ale nejznámější kyberměna nedosahuje takové hodnoty, jakou měla na přelomu roku 2017 a 2018. Tehdy se kurz vyšplhal až na 20 000 dolarů, tedy v přepočtu na 460 000 Kč.

Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun.

Bitcoin v průběhu roku

Foto: David Ryneš, Novinky

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků