Hlavní obsah

Bitcoin se vyhoupl nad 64 000 dolarů, ethereum stagnuje

Poprvé od poloviny dubna se kurz bitcoinu vrátil nad hranici 64 000 dolarů (1 404 930 Kč), stalo se tak v noci z úterý na středu. Hodnota druhé nejznámější kryptoměny na světě – etherea – ale spíše stagnuje. Vyplývá to z informací jednotlivých burz.

Článek

Absolutní rekord tak zatím překonán nebyl, nechybělo k tomu ale příliš mnoho. Rekord byl stanoven v polovině dubna kurzem 64 829 dolarů (1 422 950 Kč), v noci z úterý na středu byla nejvyšší hodnota ve špičce 64 476 dolarů (1 415 120 Kč).

Foto: Novinky

Vývoj hodnoty bitcoinu

Přitom na začátku minulého týdne se nejznámější kryptoměna na světě obchodovala jen za 56 250 dolarů (1 234 580 Kč). Připomeňme, že pomyslná hranice 30 000 dolarů (658 440 Kč) byla překonána teprve na přelomu loňského a letošního roku.

Kurz v posledních dnech tolik posiloval především díky schválení vůbec prvního ETF bitcoinových futures v USA americkou komisí pro cenné papíry. První americký burzovně obchodovaný fond, který je navázaný na cenu nejznámější kryptoměny na světě, se jmenuje ProShares Bitcoin Strategy ETF.

Bitcoiny jako investice. V USA začalo fungovat první kryptoměnové ETF

Internet a PC

Na druhou nejznámější kryptoměnu ale schválení ETF v tomto týdnu vliv prakticky nemělo, respektive kurz poskočil směrem vzhůru jen velmi mírně. Na začátku minulého týdne se ethereum obchodovalo za 3605 dolarů (79 110 Kč), tento týden ve středu ráno to bylo za 3848 dolarů (84 420 Kč).

Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související témata:

Související články

Putinovi kryptoměny nevadí. Ani jako platidlo

V letošním roce sílí v různých koutech světa snahy o regulaci kryptoměn. Ruský prezident Vladimír Putin se ale v rozhovoru pro server CNBC vyslovil pro jejich...

Výběr článků

Načítám