Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Austrálie by mohla Google donutit platit médiím už příští týden

Australská vláda příští týden předloží parlamentu ke schválení klíčový návrh zákona, kterým chce donutit americké firmy Google, Facebook a další podniky, aby začaly vydavatelům a mediálním společnostem platit za obsah. Avizoval to ministr financí Josh Frydenberg. Zákon, o němž Google tvrdí, že je nerealizovatelný, by z Austrálie učinil první zemi světa, která Facebook a Google donutí platit za zpravodajský obsah, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Austrálie by mohla Google donutit platit médiím už příští týden

"Parlament se tím návrhem bude zabývat v týdnu od 15. února," sdělil ministr. Zákonnou úpravu, kterou teď chystá Austrálie, pozorně sledují také další země.

S podporou hlavních politických stran by nový zákon mohl začít platit už tento měsíc, a to navzdory výhradám, které má Google. Ten tvrdí, že bude po schválení zákona muset svůj vyhledávač přestat v Austrálii používat. Americký softwarový gigant Microsoft už dal najevo, že jeho vyhledávač Bing může po Googlu uvolněné místo na trhu převzít.

Zástupkyně Googlu v Austrálii a na Novém Zélandu Lucinda Longcroftová řekla, že firma navrhla změny, ale že je australský Senát odmítl. Google ale chtěl o návrhu s členy parlamentu ještě mluvit. "Rádi budeme prostřednictvím parlamentního procesu jednat se zákonodárci, abychom vznesli naše obavy a dosáhli výsledku, který uspokojí všechny - vydavatele, digitální platformy a také australské podniky a uživatele," uvedla Longcroftová. Ta v Googlu vede oddělení, které se zabývá vztahy s vládou a veřejností.

Facebook se k legislativnímu procesu v Austrálii zatím na dotaz agentury Reuters nevyjádřil.

Američtí provozovatelé internetových vyhledávačů a sociálních médií se snažili Austrálii přesvědčit, aby návrh zákona zmírnila. Šéfové Googlu i Facebooku se na toto téma bavili jak s australským premiérem Scottem Morisonem, tak s ministrem Frydenbergem.

Google minulý týden v Austrálii spustil platformu, která nabízí zprávy, za které Google zaplatil. Firma uzavřela svou vlastní dohodu s vydavateli, aby ukázala, že navrhovaný zákon není potřeba, poznamenala agentura Reuters. Ta v lednu oznámila, že podepsala s Googlem smlouvu, a stala se tak prvním globálním poskytovatelem zpravodajství pro Google News Showcase. To je produkt Googlu pro licencování zpravodajství.

Google a lobbistická organizace francouzských vydavatelů se rovněž v lednu dohodly na rámcové smlouvě o autorských právech a na podmínkách, za kterých bude Google platit zpravodajským společnostem za on-line obsah. V Evropě to je první taková dohoda. Postupem Austrálie se chtějí inspirovat i členové Evropského parlamentu dohlížející na přípravu nové regulace digitálních aktivit v Evropě. Výkonný ředitel české Unie vydavatelů Václav Mach tento týden sdělil, že iniciativu členů europarlamentu vítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků