Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Zákeřný trojský kůň Flashback vydělává hackerům 200 tisíc korun denně

Zákeřnému trojskému koni Flashback se podařilo na přelomu března a dubna nakazit více než 600 tisíc počítačů s operačním systémem Mac OS X. Díky takovému množství PC si hackeři přišli na nemalé peníze pomocí zobrazované reklamy. Podle odhadů serveru TechSpot se jednalo o částku okolo 200 tisíc korun za den.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Zákeřný trojský kůň Flashback vydělává hackerům 200 tisíc korun denně

Stovky tisíc počítačů byly Flashbackem bez povšimnutí nakaženy cirka dva týdny. Pokud by byl odhad serveru TechSpot správný, vydělali by si tak okolo 2,8 miliónu korun. I když od odhalení uplynul již téměř měsíc, podle odhadů antivirových společností je stále ještě zavirováno tímto trojským koněm přes sto tisíc PC, z kterých logicky hackerům plynou další příjmy.

Trojský kůň Flashback patří podle bezpečnostních expertů k jedné z nejzákeřnějších hrozeb na internetu. Uživatel si totiž počítač nezaviruje tím, že do něj něco stáhne, ale už pouhou návštěvou webové stránky.

Hackeři přitom tento nebezpečný kód nasazují kromě podvodných stránek i na legitimní weby, jejichž zabezpečení se jim podaří prolomit. Do počítače se pak nezvaný návštěvník dostane kvůli chybě v platformě Java, která se využívá na řadě webových stránek.

Hacker má nad počítačem naprostou kontrolu

Ve chvíli, kdy se trojský kůň v počítači zabydlí, získají nad ním hackeři naprostou kontrolu. Mohou se tak dostat k citlivým uživatelským datům uloženým na pevném disku, nebo celý stroj využít k napadení nějakého počítačového systému.

Oprava trhliny v platformě Java je již k dispozici ke stažení. Podle bezpečnostních expertů by s její instalací neměli uživatelé v žádném případě otálet. V počítačích s operačním systémem Mac OS X ji lidé mohou stáhnout prostřednictvím nástroje Software Update.

Chyby v platformě Java zneužívá kromě Flashbacku také další trojský kůň nazývaný SabPub. Ten dokáže v počítači napáchat stejnou neplechu jako jeho nezvaný kolega. Kolik počítačů SabPub nakazil, zatím není známo. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků