Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP

WhatsApp bude šifrovat zprávy stejným programem jako Snowden

Služba pro bezplatné zasílání textových zpráv přes chytré telefony WhatsApp zvýší ochranu vzkazů, které posílají její zákazníci. Použije k tomu šifrovací software, který využívá i bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, napsala s odvoláním na vyjádření firmy agentura AFP. WhatsApp se kvůli tomu spojil se společností Open Whisper Systems, která se na kódování specializuje.

Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP
WhatsApp bude šifrovat zprávy stejným programem jako Snowden

Open Whisper Systems informoval o obchodním partnerství obou firem ohledně využívání šifrovacího systému TextSecure v úterý večer.

Systém TextSecure budou obsahovat nejnovější verze aplikace WhatsApp, kterou od října vlastní sociální síť Facebook. Fungovat bude zatím jen na telefonech využívajících operační systém Android. Zprávy v rámci skupinového chatu nebo zprávy z médií v něm prozatím kódovány nebudou.

Šifrovací systém je odlišný od těch, které tradičně používají běžní poskytovatelé elektronické komunikace. Jejich kódovací systémy sice chrání vzkazy před zvědavci, společnosti ale zprávy stále mohou dešifrovat k obchodním účelům nebo na žádost úřadů, podotkl list The Wall Street Journal.

WhatsApp na iPhonu

Foto: archív výrobce

WhatsApp nyní obsah zpráv v podstatě skryl. Díky systému TextSecure totiž zůstane zašifrován po celou cestu z jednoho mobilu na druhý a přečíst si jej bude prakticky nemožné i pro společnost samotnou, napsal web wired.com. WhatsApp, který má v současnosti více než 600 miliónů uživatelů po celém světě, tvrdí, že s dešifrováním vzkazů nebude úřadům schopen pomoci.

„Jsme teprve na začátku, domníváme se však, že jde o největší projekt end-to-end encryption v dějinách,“ uvedla na svém blogu nezisková společnost Open Whisper Systems. Jako end-to-end encryption se označuje princip, kdy jsou zasílaná data zašifrována na straně odesílatele a přečíst si je opět může jen příjemce.

O výhodách kódovacího systému hovořil během březnového festivalu hudby a nových technologií South by Southwest v americkém Austinu Edward Snowden. Bývalý spolupracovník americké tajné služby loni předal novinářům materiály, které ukázaly, že americká tajná služba řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Snowden byl v USA kvůli úniku tajných dokumentů obviněn a hrozí mu až 30 let vězení.

Jak telefonovat a posílat zprávy z mobilu zadarmo

Chytré telefony se nejen v České republice těší obrovské popularitě, jejich prodeje jsou již dokonce vyšší než v případě obyčejných mobilů. S rozmachem těchto přístrojů se nabízejí i nové možnosti, jak ušetřit za volání i posílání zpráv – jde to i úplně zadarmo.

Programů, díky kterým není nutné operátorům za posílání zpráv a volání zaplatit ani korunu, je celá řada. Všechny pracují na velice podobném principu. K přenosu hlasových hovorů, obrázků i textů jsou totiž využívány datové přenosy.

Většina nových tarifů nabízí neomezený přístup k internetu již v základu, uživatel se tak nemusí obávat, že by platil za využívání podobných aplikací něco navíc. A to nejen v tuzemsku, ale i pokud volá nebo posílá zprávy do zahraničí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků