Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Trojský kůň Fareit nepřestává strašit. V Česku jde o nejrozšířenější hrozbu

Žebříčku nejrozšířenějších počítačových hrozeb kraluje trojský kůň Fareit, jehož hlavním úkolem je získat z napadených strojů citlivé údaje – především hesla. Vyplývá to z žebříčku antivirové společnosti Eset, který pravidelně monitoruje nejrozšířenější hrozby na síti.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Trojský kůň Fareit nepřestává strašit. V Česku jde o nejrozšířenější hrozbu

Útočníci trojského koně Fareit zneužívají k odcizení hesel z internetových prohlížečů Chrome, Firefox, Opera či Internet Explorer. „Operátoři, kteří za Fareitem stojí, začali v lednu útočit pomocí e-mailových zpráv v češtině. Malware se šířil spamovou kampaní, formou přílohy zpráv s názvy jako ‚Žádost o nabídku 06-01-2020.pdf.exe‘ a podobně,“ prohlásil Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v české pobočce Esetu.

Nepatrný nárůst je patrný u druhé nejčastější hrozby, kterou je backdoor Adwind. „Jakmile je aktivní, je schopen odcizit informace o uživateli, nebo je možné zařízení uživatele zneužít k distribuci dalšího škodlivého kódu. Adwind má řadu specifik – například napadá různé operační systémy nebo to, že původ se podařilo vystopovat na Blízký Východ,“ prohlásil bezpečnostní expert.

Výrazný propad detekcí zaznamenali podle něj analytici u trojského koně Spy.Agent.AES. „Útočníci jej zneužívali k získání hesel uložených v internetových prohlížečích. V prosinci stál za desetinou útoků, nyní jen za necelými čtyřmi procenty. Za pozornost stojí také trojský kůň Equation, který se umístil na deváté příčce. Jde o jednotné označení skupiny nástrojů k prolomení zabezpečení, které útočníci v roce 2016 odcizili americké bezpečnostní službě (NSA),“ podotkl Jirkal.

„Je zajímavé, že tyto nástroje jsou stále populární i přesto, že antivirové programy před nimi dokážou uživatele spolehlivě chránit. Patrně jsou cílem zařízení, která nejsou nijak chráněná. Těch je České republice necelých 20 %,“ uzavřel bezpečnostní expert.

V tabulce níže naleznete přehled deseti hrozeb, se kterými se tuzemští uživatelé setkali v druhém měsíci letošního roku nejčastěji.

Nejčastější kybernetické hrozby v Česku – únor 2020
1. Trojan.Win32/PSW.Fareit (5,27%)
2. Backdoor.Java/Adwind (4,33%)
3. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (3,89%)
4. Backdoor.Win32/Rescoms (3,03%)
5. Worm.MSIL/Autorun.Spy.Agent.DF (2,48%)
6. Backdoor.MSIL/NanoCore (2,42%)
7. Backdoor.PHP/WebShell (2,40%)
8. Trojan.Win32/Formbook (2,23%)
9. Trojan.Win32/HackTool.Equation (1,87%)
10. Trojan.MSIL/Bladabindi (1,62%)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků