Hlavní obsah

Téměř polovinu Čechů v posledním roce napadl počítačový vir

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Přibližně 45 procent českých internetových uživatelů se během posledního roku setkalo se škodlivým softwarem a 16 procent uživatelů přitom přišlo o peníze. Vyplývá to ze studie společností Kaspersky Lab a B2B International.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

Čeští uživatelé vynaložili po napadení virem v průměru téměř šest tisíc korun (237 dolarů). Kromě toho, že oběti musely zaplatit kyberzločincům výkupné, investovaly navíc do obnovy zařízení či dat, do softwaru eliminujícího následky infekce a někteří museli zakoupit náhradní zařízení.

Téměř pětina respondentů se domnívá, že se jejich zařízení infikovalo po návštěvě podezřelých webových stránek a šest procent uvedlo jako zdroj nákazy cizí USB disk. Téměř desetina uživatelů uvedla jako zdroj infekce otevření e-mailové přílohy. Dle celosvětových statistik se se škodlivým programem za posledních 12 měsíců setkali především uživatelé systému Windows. Napadení uvedlo 83 procent z nich. U Androidu to bylo 13 procent a u Mac OS od Apple šest procent.

Mezi nejnebezpečnější následky infekce patřily změny v nastavení prohlížeče nebo operačního systému bez vědomí uživatele, ztráta nebo krádež osobních dat, neoprávněné publikování nebo "lajky" na sociálních sítích a nabourání se do webkamery. Kromě toho uživatelé zmínili i napadení ransomwarem, kdy museli kyberzločincům zaplatit za odblokování zařízení nebo dešifrování osobních souborů.

Desatero bezpečného internetu
1.Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám