Hlavní obsah
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters

Šéfka Evropské komise chce spolupráci USA v ochraně kyberprostoru

Co je nelegální ve skutečném světě, musí být nelegální také v kybernetickém prostoru. O víkendu to na digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Zároveň vyzvala Spojené státy, aby se připojily ke snaze Evropy o nápravu digitálního světa.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters
Šéfka Evropské komise chce spolupráci USA v ochraně kyberprostoru

"Chceme jen, aby to, co je nelegální off-line, bylo nelegální i on-line," řekla von der Leyenová. Za obrat v náhledu na internet označila lednový útok příznivců tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Kongres USA, po kterém internetové firmy zablokovaly Trumpovi přístup k účtům na sociálních sítích.

Podle von der Leyenové musí být velké technologické firmy odpovědné za obsah, který na svých internetových platformách umožňují zveřejnit. Komise už v prosinci navrhla takzvané zákony o digitálních službách a trzích, které zavádějí pro provozovatele internetových stránek povinnost rychle odstraňovat nelegální obsah, což až dosud činili pouze dobrovolně.

EU chce podle von der Leyenové vypracovat rámec, který zaručí v on-line světě evropské hodnoty. "Lidská práva, humanismus, inkluze a ochrana soukromí," řekla o hodnotách, které chce EU chránit.

Evropská komise se v minulých letech několikrát dostala do sporů s převážně americkými technologickými giganty, především v souvislosti s možným zneužíváním dominantního postavení na trhu či v daňových otázkách.

Šéfka EK v projevu také ocenila návrat Spojených států ke globální dohodě o ochraně klimatu a podobně jako americký prezident Joe Biden prohlásila, že USA a EU musí spolupracovat i při řešení výzev, kterým čelí ze strany Ruska a Číny. Na její vystoupení navázal také předseda Evropské rady Charles Michel, který dosavadní spojenectví USA a Evropy přirovnal k páteři mezinárodního uspořádání.

"Mezinárodní spolupráce je jedinou cestou k úspěchu," zdůraznil Michel. Jedině tak lze podle něj čelit nebezpečí ze strany autoritářských států, mezi které zahrnul Rusko, Čínu nebo Írán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků