Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Ruský hacker měl z kreditek vysát miliony dolarů. Izrael ho vydal do USA

Izraelské úřady vydaly v pondělí Spojeným státům Rusa Alexeje Burkova, který byl v roce 2015 zadržen v Tel Avivu při pokusu o vycestování z Izraele. Podle amerických vyšetřovatelů je Burkov prokazatelně zapleten do hackerských útoků a dalších kybernetických zločinů. O jeho vydání požádalo i Rusko.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Ruský hacker měl z kreditek vysát miliony dolarů. Izrael ho vydal do USA

Devětadvacetiletý Burkov podle Washingtonu na síti ukradl data z kreditních karet asi 150 000 Američanů, která pak prodal se ziskem kolem 20 milionů dolarů (460 milionů korun). Sám jakékoli provinění popírá a označuje se za bezpečnostního experta. Během vyšetřování o jeho vydání požádala i Moskva, podle izraelských médií ale žádost podložila jen chabými argumenty.

O vydání Burkova do USA rozhodlo izraelské ministerstvo spravedlnosti koncem října. Advokáti obviněného Rusa se odvolali a sám Burkov požádal o zrušení pokynu k vydání izraelského ministra spravedlnosti. Nejvyšší soud ale verdikt v neděli potvrdil.

Alexej Burkov

Rusko obvykle důrazně protestuje proti vydání svých občanů do třetích zemí. Známými případy jsou obchodník se zbraněmi Viktor But zadržený na žádost USA v Thajsku, pilot Konstantin Jarošenko zatčený v Libérii a deportovaný do USA nebo také Jevgenij Nikulin, kterého Spojeným státům loni na jaře vydala česká justice.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků