Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lindsey Wasson, Reuters

Reklamní viry jsou na vzestupu, bijí na poplach bezpečnostní experti

Stále častěji se uživatelé chytrých telefonů a počítačových tabletů s operačním systémem Android mohou setkat s reklamními viry. Jak již samotný název napovídá, jde o škodlivé kódy, které na napadeném zařízení zobrazují nevyžádané reklamy.

Ilustrační foto Foto: Lindsey Wasson, Reuters
Reklamní viry jsou na vzestupu, bijí na poplach bezpečnostní experti

Před reklamními viry varovali bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset s tím, že v posledních týdnech je kyberzločinci nasazují stále častěji. Útočníci je často vydávají za aplikace ke stahování či přehrávání videí.

Minulý měsíc dokonce tyto škodlivé kódy kralovaly žebříčku nejrozšířenějších mobilních hrozeb. „Mezi nejčastější hrozbu pro telefony se systémem Android patřil v září tzv. adware. O první dvě příčky se velmi těsně dělí dva zástupci rodiny nazvané Hiddad. V obou případech se jedná o aplikace, které spouštějí skrytě reklamy,“ prohlásil Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky společnosti Eset.

„Jakmile tyto aplikace zapnete, začnou se na pozadí připojovat k reklamním serverům a po nějaké době vám začnou inzerci zobrazovat. Uživatel ale žádnou aktivitu nevidí. Působí to tedy dojmem, že aplikace nefunguje,“ doplnil Dvořák.

Hrozbu pro majitele mobilních zařízení představuje také scareware FakeAV, kterému v září patřila třetí příčka. „V tomto případě vydávají podvodníci malware za antivirovou aplikaci. Ta po kontrole zařízení upozorní na přítomnost škodlivého kódu a za poplatek nabízí odstranění infekce. Upozornění má uživatele pouze vyděsit, zpravidla je zařízení zcela v pořádku,“ zdůraznil bezpečnostní expert.

V tabulce níže naleznete přehled deseti mobilních hrozeb pro operační systém Android od Googlu, které trápily uživatele v uplynulých měsících nejčastěji.

Nejčastější kybernetické hrozby pro Android za září 2019:
1. Trojan.Android/Hiddad.HI (3,81 %)
2. Trojan.Android/Hiddad.XF (3,72 %)
3. Trojan.Android/FakeAV (3,24 %)
4. Trojan.Android/Plankton (2,81 %)
5. Trojan.Android/Rootnik (2,23%)
6. Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,98 %)
7. Trojan.Android/Hiddad.XO (1,98 %)
8. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,85 %)
9. Trojan.Android/Clicker (1,68 %)
10. Backdoor.Android/Qysly (1,53 %)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků