Hlavní obsah
Ukázka podvodného e-mailu Foto: Novinky

Internet zaplavily podvodné e-maily od exekutorů

Jako lavina se internetem začaly šířit nevyžádané e-maily, ve kterých se kyberzločinci vydávají za exekutory. V podvodných zprávách, které byly adresovány údajně několika tisícům lidí, straší uživatele exekucí. Před novým trikem varovali zástupci Exekutorské komory.

Ukázka podvodného e-mailu Foto: Novinky
Internet zaplavily podvodné e-maily od exekutorů

„V Česku se opět objevily tisíce spamových zpráv zneužívající e-mailovou adresu Exekutorské komory ČR komora@ekcr.cz. Podvodné e-maily s předmětem ‚DRUHE UPOZORNENI NA NARIZENOU EXEKUCI‘ vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů a obsahují pokyny k úhradě dluhů zkopírované z webových stránek některých soudních exekutorů,“ uvedli zástupci Exekutorské komory.

Zdůraznili přitom, že zpráva neuvádí například ani to, jaká je dlužná částka. Chybí v ní také spisová značka exekučního řízení či označení exekučního titulu.

Mohou vylákat peníze, nebo šířit viry

Přesto se mohou někteří uživatelé nechat napálit a na podvodné e-maily mohou ze strachu z případné exekuce reagovat. Útočníci se pak z nich mohou snažit vylákat finanční prostředky.

Stejně tak mohou být nevyžádané e-maily zneužity k distribuci škodlivých kódů. Ty se ale v aktuální vlně spamových zpráv neobjevily.

Na podvodné zprávy by lidé neměli v žádném případě reagovat. Na základě podobných oznámení by neměli ani odesílat žádné finanční prostředky.

„E-mailové adresy adresátů těchto podvodných e-mailů nepocházejí z databází Exekutorské komory ČR a bezpečnost jejích IT systémů nebyla narušena. Exekutorská komora ČR ve věci spamových zpráv spolupracuje s příslušnými orgány a podá trestní oznámení,“ stojí v prohlášení Exekutorské komory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků