Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pichi Chuang, Reuters

V operačním systému Windows od společnosti Microsoft byla objevena nebezpečná trhlina. Přestože ji americký softwarový gigant velmi rychle opravil, stihli ji hned v několika případech zneužít počítačoví piráti. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky Lab.

Ilustrační foto Foto: Pichi Chuang, Reuters
Nebezpečnou chybu ve Windows zneužívali hackeři

Jde o tzv. zero-day zranitelnost. „Ty představují jednu z nejnebezpečnějších kybernetických hrozeb. Jejich podstatou je totiž zneužití zranitelnosti, která dosud nebyla objevena, a tudíž ani opravena. Pokud si jí jako první všimnou kyberzločinci, vytvoří exploit, který jim obrazně řečeno otevře celý napadený systém. Tento scénář se často opakuje u hackerských skupin využívajících pokročilé trvalé hrozby (APT) a byl použit i v tomto případě,“ zdůraznili bezpečnostní experti.

Microsoft opravil nebezpečnou chybu tento týden v úterý, dávno předtím ji ale zneužívali kybernetičtí zločinci.

Přišli na to bezpečnostní experti, když objevili nový druh virů, který trhlinu zneužívá k infiltraci do operačního systému. „V průběhu letošního léta zaútočili kyberzločinci prostřednictvím této hrozby na necelý tucet různých organizací na Blízkém východě,“ uvedli zástupci Kaspersky Lab.

Trvalý přístup k napadeným systémům

Útočníci chtěli tímto způsobem získat trvalý přístup k napadeným systémům. „Odborníci mají podezření, že původci těchto útoků mohou mít souvislost se skupinou FruityArmor. Napovídá tomu PowerShell backdoor, který byl v minulosti prokazatelně použit právě touto skupinou. Okamžitě po zjištění této hrozby o ní Kaspersky Lab informovala Microsoft,“ zdůraznili bezpečnostní experti s tím, že následně byla promptně vydána záplata.

Přestože útok směřoval primárně na cíle na Blízkém východě, není vyloučeno, že se trhlinu budou snažit zneužít i další hackeři v různých koutech světa. S instalací opravy by tak uživatelé neměli otálet, stahovat ji mohou prostřednictvím služby Windows Update, která je nedílnou součástí operačního systému od Microsoftu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků