Hlavní obsah
Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců

Nebezpečné chyby mají Flash Player, Acrobat i Reader. Piráti je mohou zneužít

Hned několik desítek chyb bylo objeveno v populárních programech od společnosti Adobe. Týkají se například oblíbeného programu Flash Player, který slouží k přehrávání videí na internetu a po celém světě jej používají stovky miliónů lidí. Chyby se nevyhnuly ani programům Acrobat a Reader, které slouží k práci s PDF dokumenty. Záplaty od společnosti je však již možné stahovat.

Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců
Nebezpečné chyby mají Flash Player, Acrobat i Reader. Piráti je mohou zneužít

„Společnost Adobe vydala záplaty pro produkty Flash Player, Reader, Acrobat, Digital Editions a Experience Manager, které opravují více než 80 zranitelností objevených externími výzkumníky,“ uvedl Pavel Bašta, bezpečnostní analytik Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Ten zároveň varoval, že objevené zranitelnosti se nemusí vyplácet podceňovat. „Seznam obsahuje zranitelnosti jako critical memory corruption, use-after-free, heap overflow a další, které mohou být zneužity ke vzdálenému spuštění kódu,“ přiblížil technickou stránku věci Bašta.

Propašují virus, zotročí počítač 

To jinými slovy znamená, že prostřednictvím chyb mohou kyberzločinci propašovat na cizí počítač prakticky jakýkoli škodlivý kód, případně jej zcela ovládnout na dálku. Mohli se tak snadno dostat k uloženým datům, případně odchytávat přihlašovací údaje na různé webové služby.

Takový stroj se pak klidně i bez vědomí uživatele může stát součástí botnetu (síť zotročených počítačů), který kyberzločinci zpravidla zneužívají k rozesílání spamu nebo k DDoS útokům.

Častý terč útoků

Stahovat záplatu je možné prostřednictvím automatických aktualizací daného programu nebo prostřednictvím stránek společnosti Adobe.

Flash Player používá na celém světě několik stovek miliónů lidí. Právě kvůli velké popularitě se na Flash Player zaměřují kybernetičtí nájezdníci pravidelně. Podle analýzy bezpečnostní společnosti Record Future cílilo osm z deseti nejrozšířenějších hrozeb v roce 2015 právě na tento přehrávač videí.

To je i jeden z hlavních důvodů, proč se společnost Adobe rozhodla Flash Player sprovodit ze světa. Podle dřívějšího oznámení jej bude podporovat už jen tři roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků