Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Tami Chappell, Reuters

Naši hackeři na Equifax neútočili, odmítá Čína obvinění Američanů

Čínské ministerstvo obrany vyzvalo Spojené státy, aby stáhly obvinění proti čtyřem příslušníkům čínské armády za průnik do sítě americké úvěrové kanceláře Equifax. Informovala o tom agentura Reuters. USA obvinění za průlom, který v roce 2017 postihl na 150 milionů Američanů, oznámily v pondělí, kdy sdělily, že za akcí stála čtveřice čínských vojenských hackerů.

Ilustrační foto Foto: Tami Chappell, Reuters
Naši hackeři na Equifax neútočili, odmítá Čína obvinění Američanů

Čínské ministerstvo obrany sdělilo americké straně, aby napravila svou chybu a obvinění anulovala. Takový krok označil Peking za nezbytný, aby se předešlo dalším narušením vztahů mezi oběma zeměmi a mezi oběma armádami.

Equifax je jednou ze tří úvěrových kanceláří v USA, která funguje podobně jako registr dlužníků. Věřitelé spoléhají na informace shromážděné úvěrovými kancelářemi, které jim pomáhají při schvalování půjček na bydlení, auta a poskytnutí kreditních karet. Někdy je využívají i zaměstnavatelé při rozhodování, koho přijmout. Firma v září 2017 ohlásila útok hackerů, při kterém byly ukradeny informace o více než 147 milionech lidí. Útočníci získali čísla sociálního zabezpečení, data narození, adresy a další citlivé údaje.

I když nikdo z obviněných čtyř čínských vojenských hackerů nebyl zadržen, Washington takový postup podle Reuters považuje za odstrašující prostředek a za varování ostatním zemím.

Agentura AP poznamenala, že americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo obvinění čínských hackerů v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa varuje před rostoucími politickými a ekonomickými ambicemi Číny. Peking podle Washingtonu neváhá kvůli svému prospěchu krást vědecké výzkumy a data o inovačních programech.

USA kvůli obavám ze špionáže zpřísnily dohled nad čínskými aktivitami a vyzvaly americké univerzity, aby si více všímaly chování čínských studentů a vědeckých pracovníků. USA se rovněž brání tomu, aby čínské společnosti Huawei a ZTE budovaly v zemi mobilní datovou infrastrukturu, a to právě s poukazem na jejich možné napojení na čínský režim.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků