Hlavní obsah

Množství virů pro mobily a tablety stouplo za tři roky desetkrát

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Množství různých exemplářů mobilních virů se za poslední tři roky zvýšilo desetkrát a přesáhlo jeden milión. Většinou jsou škodlivé programy pro mobilní zařízení navrženy tak, aby okrádaly uživatele. Uvedla to antivirová firma Avast.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Ačkoliv jsou mobilní škodlivé programy cílící na chytré telefony a tablety stále v raném stadiu, vyvíjejí se mnohem rychleji než viry na PC. Podvodníci vedle zákeřných aplikací v app storech a reklam odkazujících na škodlivý obsah také často zneužívají chyb v operačních systémech, oblíbených aplikacích nebo v platbách mobilních operátorů.

V roce 2013 bylo zhruba 60 až 70 procent škodlivých programů navrženo tak, aby odesílaly prémiové SMS bez vědomí uživatelů, a pomocí tohoto snadného triku se tak dostaly k jejich peněženkám. V poslední době se dělá řada opatření s cílem tyto aplikace zachytit a neutralizovat, například mobilní operátoři v USA a dalších zemích zakázali odesílání prémiových SMS.

Útočníci chtějí výkupné

Stále častěji se objevují aplikace žádající výkupné za odblokování mobilu nebo špiónské programy. Například jedna z nejzákeřnějších hrozeb pro PC z poslední doby Cryptolocker již útočí i na zařízení Android a uživatele zastrašuje tím, že za odemčení jejich zašifrovaných osobních souborů musí zaplatit výkupné. Mobilní spyware dokáže sledovat polohu uživatele a další osobní data, která mohou být v budoucnu použita pro nabourání do jiných účtů nebo k odcizení identity uživatele.

Avast předpovídá, že do roku 2018 dosáhnou mobilní hrozby stejné intenzity jako na PC. Přitom pouze malé procento ze stávající jedné miliardy chytrých telefonů Android má nainstalovaný antivirový program.

Desatero bezpečného internetu
1.Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám