Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Hackeři dokážou napadnout chytré televizory

Většina nových televizorů již v dnešní době nabízí možnost připojení k internetu, u některých modelů je dokonce možné také instalovat programy. Toho nyní využili i hackeři, kteří se dokážou do takzvaných chytrých televizorů nabourat a ovládnout je na dálku. Na riziko upozornili bezpečnostní experti společnosti Revuin.

Foto: Profimedia.cz
Hackeři dokážou napadnout chytré televizory

Kvůli bezpečnostní chybě se hackeři mohou nabourat do chytrých televizorů od společnosti Samsung, které jsou postavené na operačním systému Linux. Takový průnik se expertům již podařilo uskutečnit, s ohledem na bezpečí uživatelů však neuvedli konkrétní postup ani přesné modely.

I když to nemusí být na první pohled tak patrné, hackeři v televizi dokážou napáchat stejně velkou neplechu jako v počítači. Například dokážou na dálku zkopírovat veškerý obsah z připojených externích disků nebo USB flash disků. Řada lidí přitom právě na ně ukládá citlivá osobní data.

Také dokážou na dálku aktivovat mikrofon nebo kameru. Periferie, které měly sloužit k pohodlnému telefonování přes internet, tak rázem umožní útočníkům odposlouchávat místnost, ve které se televizor nachází. Stejně tak mohou získat přihlašovací údaje ze sociálních sítí a dalších účtů, které jsou na přístroji využívány.

Antiviry pro televizory neexistují

Zabezpečení počítačů v dnešní době podceňuje málokdo. U chytrých televizorů se ale lidé nemohou chránit žádným programem, což je podle bezpečnostních expertů alarmující. Na možné nebezpečí upozorňovali již v polovině roku. [celá zpráva]

„Naším cílem bylo zjistit, zda bychom mohli proniknout do set-top boxu, ukradnout osobní údaje zákazníků, používat jejich zaplacené služby, nebo nechat systém zhroutit. Vše se nám povedlo za pár minut,“ uvedl již dříve Roger Grimes pro server PC World s tím, že na testech spolupracoval s dalšími dvěma kolegy.

Podle statistik analytické skupiny NPD Group by měl během čtyř následujících let vzrůst počet TV přístrojů, které mají zabudovaný internetový prohlížeč, v severní Americe i západní Evropě na 100 miliónů přístrojů. Na možné hrozby by tak měli zareagovat i vývojáři softwaru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků