Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Carolyn Thompson, ČTK/AP

Evropský soud se po rozsudku proti Turecku stal terčem kyberútoku

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se stal terčem kybernetického útoku. Stalo se tak poté, co v úterý svým rozsudkem vyzval Turecko, aby okamžitě propustilo vězněného opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Turecký prezident ve středu verdikt odmítl a uvedl, že evropskému soudu v této věci nepřísluší rozhodovat.

Ilustrační foto Foto: Carolyn Thompson, ČTK/AP
Evropský soud se po rozsudku proti Turecku stal terčem kyberútoku

„Webová stránka Evropského soudu pro lidská práva byla předmětem rozsáhlého kyberútoku, který ji učinil dočasně nedostupnou,” uvedl v prohlášení ESLP. „Soud silně odsuzuje tento vážný incident. Příslušné služby nyní vyvíjejí veškeré úsilí, aby co nejdříve zjednaly nápravu situace.”

Bývalý šéf prokurdské Lidově demokratické strany (HDP) je už čtyři roky ve vazbě kvůli obvinění z podpory terorismu. Podle verdiktu evropského soudu je ale zdůvodnění turecké justice pro jeho zadržování jen zástěrkou a pravým záměrem je omezení politické plurality a soutěže.

Sedmačtyřicetiletý Demirtaş, kterému na základě obvinění hrozí až 142 let vězení, kandidoval v prezidentských volbách v letech 2014 a 2018 proti současné hlavě státu Recepu Tayyipu Erdoganovi. V cele skončil v roce 2016, kdy mu byla na základě zákona prosazeného vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) odebrána poslanecká imunita.

ESLP v rozsudku nařídil, aby Ankara Demirtaşovi vyplatila 60 400 eur (1,6 milionu Kč) jako odškodnění za majetkovou i nemajetkovou újmu a úhradu za náklady spojené se soudním řízením.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Erdogan ve středu podle agentury Reuters označil rozhodnutí za „politické” a zároveň „pokrytecké”, neboť údajně hájí „teroristu”. V Demirtaşově případě smí rozhodovat pouze turecké soudnictví, nikoliv ESLP, uvedl Erdogan.

Turecko je signatářem Evropské úmluvy o lidských právech, a verdikty ESLP jsou tedy pro Ankaru závazné. V minulosti se jim už ale Turecko několikrát odmítlo podřídit. Senát ESLP vyzval Ankaru k propuštění Demirtaşe už v roce 2018. Turecký prezident tehdy tvrdil, že výroky štrasburského soudu pro Turecko závazné nejsou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků