Hlavní obsah
Ilustrační obrázek Foto: 123rf.com

Evropská komise hodlá investovat 450 miliónů eur do kybernetické bezpečnosti

Kybernetická bezpečnost v Evropské unii se dočká výrazné podpory od Evropské komise (EK). V rámci svého výzkumného a inovačního programu hodlá EK investovat 450 miliónů eur do projektu spolupráce veřejného a soukromého sektoru, jenž by měl zlepšit ochranu před kybernetickými útoky vedenými zejména na veřejné instituce a soukromé společnosti.

Ilustrační obrázek Foto: 123rf.com
Evropská komise hodlá investovat 450 miliónů eur do kybernetické bezpečnosti

Celkové investice mají do roku 2020 dosáhnout až 1,8 miliardy eur, přičemž převážnou většinu z této částky by měla zajistit Evropská organizace pro kybernetickou bezpečnost (ECSO) sdružující hlavní hráče na trhu.

Na projektu se rovněž budou podílet národní, regionální a místní orgány veřejné správy, výzkumná centra a akademické obce členských států Unie. Spolupráce je navržena tak, aby nabídla řešení kybernetické bezpečnosti pro různé obory včetně energetiky, zdravotnictví, dopravy a financí.

Evropská komise zdůraznila rizika rostoucích hrozeb kybernetických útoků na firmy a citovala z průzkumu, podle něhož minimálně 80 procent evropských společností čelilo v posledním roce alespoň jednomu takovému bezpečnostnímu incidentu. Na celém světě pak ve všech průmyslových odvětvích došlo v roce 2015 k meziročnímu nárůstu kybernetických útoků o 38 procent.

„Je to velká příležitost pro evropské poskytovatele kybernetické ochrany, jak soutěžit na rychle rostoucím globálním trhu,“ prohlásil Gunter Oettinger, evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost. „Vyzýváme členské země EU a všechny orgány zaměřené na kybernetickou bezpečnost, aby posílily vzájemnou spolupráci a výměnu informací, znalostí i zkušeností, abychom zvýšili odolnost Evropy proti kybernetickým útokům,“ dodal.

Ochranu IT nelze podceňovat, protože v digitální éře jsou všechna citlivá data vystavena hrozbám útoků
Ondřej Šafář, PR manažer společnosti ESET software

Přesto, že zatím nejsou známy podrobnosti o tom, jak by měl partnerský program fungovat, Evropská komise již naznačila, jak by mohla v budoucnu řešit problém s fragmentací evropského trhu s řešeními pro kybernetickou bezpečnost. Například se chystá přezkoumat možnost vzniku případných evropských rámců osvědčení pro ICT společnosti, které prodávají bezpečnostní produkty a služby v členských zemích EU, kde dnes musí procházet různými a odlišnými procesy vydávání osvědčení.

Evropská komise se rovněž bude podle Oettingera zabývat možnostmi, jak pomoci inovativním malým a středním podnikům, jejichž produkty vyplňují mezeru na trhu, usnadnit jim podnikání a přístup k financování jejich investic. Podle Andruse Ansipa, viceprezidenta pro jednotný digitální trh, není možné bez „důvěry v bezpečnost“ dosáhnout evropské Strategie pro jednotný digitální trh, o niž Brusel tak vroucně usiluje.

„Rozhodnutí Evropské komise vnímáme jako pozitivní signál, že je na kybernetickou bezpečnost kladen patřičný důraz. Ochranu IT nelze podceňovat, protože v digitální éře jsou všechna citlivá data vystavena hrozbám útoků. Proto je třeba zabezpečení těchto dat věnovat velkou pozornost,“ říká Ondřej Šafář, PR manažer společnosti ESET software.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků