Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Dlužíte tisíce korun, hrozí vám soud. Další vlna podvodů je tady

Vody českého internetu v úterý zaplavila další vlna nevyžádaných e-mailů, jejichž prostřednictvím se podvodníci snaží do cizích počítačů propašovat viry. Sázejí přitom na strach lidí z tisícových dluhů a tahanic po soudech.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Dlužíte tisíce korun, hrozí vám soud. Další vlna podvodů je tady

Poprvé se tento typ útoku objevil v Česku už koncem dubna. Podvodné zprávy z druhé vlny se těm předchozím podobají jako vejce vejci. V textu podvodníci tvrdí, že příjemce dluží značnou částku, a pokud ji neuhradí, bude „zahájena právní sankce na základě pohledávky“.

Ukázka podvodného e-mailu

Foto: bok, Novinky

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Součástí e-mailu je i příloha, která má obsahovat údajnou smlouvu, jež dokazuje vznik dlužné částky. Místo toho se však v archívu ukrývá spustitelný soubor s koncovkou .exe, který kromě textového dokumentu ukrývá také počítačové viry.

Některé antivirové programy si dokážou s nezvanými návštěvníky poradit.

„Přílohu, která obsahuje spustitelný soubor s koncovkou .exe, by lidé v žádném případě neměli otevírat,“ varoval již dříve bezpečnostní analytik Pavel Bašta z týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Některé antivirové programy s aktualizovanou virovou databází si dokážou s nezvanými návštěvníky, které obsahuje příloha podvodné zprávy, poradit. V opačném případě je možné je odstranit manuálně. Jak na to, se dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Adresy odesílatelů se mění

Podle ohlasů čtenářů Novinek se internetové adresy, ze kterých podvodníci odesílají zprávy, často mění. Objevily se mezi nimi například domény bexte-reality.cz nerodia.cz nebo erika-as.cz.

Že se jedná o podvod, je patrné už na první pohled podle špatné diakritiky, která se v česky psaném e-mailu objevuje.

Text podvodného e-mailu

Vážený zákazníku,

Jsme velmi rádi, že jste využívali produktu z naší banky.

Dovolujeme si Vás upozornit na dlužnou částku ve výši 8031.56 Kč, ke dni 24.04.2014 na osobním účtě #1143203552366118 . Nabízíme Vám uhradit pohledávku v plné výši do 28.05.2014.

Dobrovolné uhrazení pohledávky a dodržení smlouvy #62369B7812F797489 umožňujeme Vám:

1) Dodržet pozitivní úvěrovou historii

2) Vyhnout se soudním sporům, placení poplatků a jiných soudních nákladů.

V případě prodlení úhrady pohledávky 8031.56 Kč v souladu s platnými právními předpisy, jsme oprávněni zahájit právní sankci na základě pohledávky.

Kopie smlouvy a platební údaje jsou připojeny k tomuto dopisu jako soubor "smlouva_62369B7812F797489.zip"

S pozdravem,

Vedoucí odboru vymáhání pohledávek

Anna Farářová

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků