Hlavní obsah

Češi budou bojovat proti kyberútokům, které šifrují data

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

V Česku vznikla nová softwarová firma Callisto Security, která bude poskytovat služby při řešení hackerských útoků. Společnost patřící do skupiny Invictus Development podnikatele Vladimíra Vencálka se chce zaměřit hlavně na útoky takzvaného typu ransomware, které šifrují data a následně požadují výkupné. Podobným útokům nedávno čelily i státní instituce jako například Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Foto: Steve Marcus, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Útoky vyděračských virů mají ničivé následky, probíhají prakticky vždy nachlup stejně. Nejprve záškodníci zašifrují všechna data uložená na pevném disku a za jejich zpřístupnění pak požadují výkupné, a to klidně i několik milionů korun.

Data FortiGuard Labs, což jsou bezpečnostní laboratoře společnosti Fortinet, ukazují, že ransomware za uplynulý rok neustoupil z rekordních úrovní.

„Navíc vzrůstá jeho sofistikovanost, agresivita a závažnost jeho dopadů. Útočníci nadále napadají své cíle řadou nových i již dříve zaznamenaných typů ransomwaru, mnohdy vysoce destruktivních,“ prohlásil Derek Manky, ředitel FortiGuard Labs pro bezpečnostní zpravodajství a globální sdílení informací o hrozbách.

Ransomware není na ústupu. Útočí s ještě ničivější silou

Bezpečnost

Škody způsobené tímto typem útoků se podle Callisto Security každý rok takřka zdvojnásobují – jen v roce 2020 činily kolem 20 miliard dolarů (asi 485 miliard korun).

"Počet hackerských útoků jak na soukromé uživatele, tak i firmy či veřejné instituce každým rokem exponenciálně narůstá a někteří operátoři hovoří i o stovkách útoků denně na firmy napojené v jejich síti. Data jsou dnes extrémně cenná a ať už hospodářská, nebo jakákoliv jiná válka se může v budoucnu odehrávat právě v kyberprostoru," uvedl Vencálek.

Společnost bude nabízet primárně služby bezpečnostních auditů a rovněž externí tým specialistů na vyřešení mimořádných situací v případě hackerských útoků. Firma k tomu plánuje používat nově software, který umožňuje kompletní dešifrování dat zašifrovaných ransomware Hive. Řešení bylo podle společnosti vyvinuto s ohledem na použití výpočetního výkonu z datacenter, které skupina Invictus staví.

Jak se bránit před ransomwarem?

Není žádným tajemstvím, proč se kyberzločinci vyděračské viry z rodiny ransomwaru snaží tak často šířit. Generují jim totiž obrovské zisky. Bránit se je přitom možné poměrně snadno, stačí dodržovat základní bezpečnostní poučky.

Nejčastěji totiž nezvaného návštěvníka, který následně uzamkne počítač a požaduje výkupné, pustí samotní uživatelé. Prvním pravidlem by tak mělo být, že uživatelé nebudou otvírat přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů. Právě touto cestou se totiž vyděračské viry dostanou do PC nejčastěji.

Stát začal řešit bezpečnost nemocnic, až když přišly ochromující kyberútoky

Bezpečnost

Vyděračský virus mohou kyberzločinci propašovat do počítače i prostřednictvím nějaké bezpečnostní trhliny v operačním systému či jiném programu. Samozřejmostí by tak měly být pravidelné aktualizace, jež počítačovým pirátům velmi znesnadní jejich práci.

Nutné je samozřejmě také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace. Zvýšenému riziku se pak vystavují uživatelé, kteří používají nepodporované programy a operační systémy. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Vhodné je také pravidelně zálohovat svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat. Média či externí disky, na nichž budou záložní data uložena, by neměly být neustále připojeny k PC.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám